Czy WiFi w Krakowie jest bezpieczne?

Czy WiFi w Krakowie jest bezpieczne?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab

14.10.2010 13:55, aktual.: 14.10.2010 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab przedstawia raport poświęcony bezpieczeństwu sieci bezprzewodowych WiFi w Krakowie. Raport stanowi część nowej serii badań bezpieczeństwa sieci bezprzewodowych na terenie polskich miast. Systematycznie pojawiać się będą kolejne miejscowości.

Podczas przeprowadzania badania nie zostały złamane zabezpieczenia żadnej sieci. Nazwy sieci i ich dokładna lokalizacja nie zostały nigdzie ujawnione, żadne dane nie zostały zgromadzone ani też nie były przetwarzane.

Trasa

W Krakowie przebadanych zostało ponad 1 70. sieci bezprzewodowych. Wszystkie sieci zostały znalezione podczas jazdy samochodem. Łączna długość trasy wyniosła 11 km.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Trasa uwzględniała następujące ulice:

Ludomira Różyckiego
Józefa Mehoffera
Tadeusza Makowskiego
Władysława Łokietka
Batalionu "Skała" AK
Krowoderskich Zuchów
Józefa Wybickiego
Doktora Twardego
Prądnicka
Aleja Juliusza Słowackiego
Aleja Adama Mickiewicza
Aleja Zygmunta Krasińskiego
Marii Konopnickiej
Wadowicka
Zakopiańska
Siostry Faustyny
Ratajska
Kołodziejska
Pocztowa

Bezpieczeństwo transmisji danych

Kraków wypadł najgorzej z przebadanych do tej pory miast. Nie tylko zmniejszyła się liczba sieci zabezpieczonych najmocniejszymi protokołami WPA oraz WPA2. ale także zwiększyła się ilość sieci całkowicie otwartych. Niestety użytkownicy nie zdają sobie spawy z tego, że brak zabezpieczeń może przyczynić się do przestępstwa. Wystarczy, że osoba, która przyłączy się do takiej sieci zacznie udostępniać pliki chronione prawem autorskim lub pobierać nielegalne w Polsce treści. Wówczas odpowiedzialność spada na właściciela sieci, którego adres IP stanie się śladem i jednocześnie dowodem. Nie ma bowiem sposobu, by jednoznacznie ustalić czy dany komputer przyłączony do sieci należy do właściciela danej sieci czy nie. Należy także zaznaczyć, że wybranie szyfrowania WEP nie jest najlepszym wyjściem. Znaleziono w nim bowiem wiele luk umożliwiających uzyskanie dostępu do sieci w kilka sekund. Jeżeli zatem zależy nam na bezpieczeństwie i uniknięciu nieprzyjemności z tytułu pików pobieranych przez osoby trzecie, a także nie
chcemy, aby ktoś bezczelnie kradł nam nasze łącze, użyjmy protokołu WPA lub WPA2.

Obraz
© Rys. 2. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - Kraków (fot. Kaspersky Lab)

Poniższy wykres pokazuje zmiany, jakie zaszły w kwestii bezpieczeństwa w porównaniu z rokiem 2009. Jak widać, każdy parametr prezentuje się gorzej niż przed rokiem.

Obraz
© Rys. 3. Wykorzystywane mechanizmy szyfrowania - porównanie z poprzednim badaniem (fot. Kaspersky Lab)

Producenci sprzętu sieciowego

W Krakowie udało się zidentyfikować producenta sprzętu sieciowego w około 10. przeskanowanych sieci bezprzewodowych. Podobny wynik uzyskano w zeszłym roku. Należy pamiętać, że poniższy wykres jest jedynie orientacyjny i nie odzwierciedla w pełni sprzętu jaki stosują użytkownicy. Dużo zależy od ustawień, jakie zastosuje właściciel.

Obraz
© Rys. 4. Producenci sprzętu sieciowego (fot. Kaspersky Lab)

Podsumowanie

W badaniach wardravingowych obserwujemy niestety tendencję spadkową. Po dużym sukcesie Torunia, który odnotował około 12. poprawę w porównaniu z poprzednim rokiem w przypadku protokołu WPA i WPA2 oraz niewielkim wzroście (około 1,5%) Katowic w tym zakresie, z przykrością musimy stwierdzić, że Kraków nie odrobił zadania domowego i poziom zabezpieczeń uległ tam pogorszeniu. Liczymy na to, że kolejne miasta pokażą się z lepszej strony, a w przyszłym roku Kraków poprawi swój wynik.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

internetbezpieczeństwokraków
Komentarze (1)