Atak drona na czołg T‑90M. Marny los dumy Putina za 4,5 mln dolarów
Drony w Ukrainie są już normalnym widokiem na polu bitwy wykonującym mnóstwo zadań, do których należy też eliminacja sprzętu pancernego i żołnierzy przeciwnika. Czasem nawet pomimo braku zniszczenia czołgu można go wyeliminować z walki.
30.05.2023 11:22
Ukraińcy masowo wykorzystują drony, począwszy od konstrukcji komercyjnych, po znacznie rzadziej spotykane drony wojskowe wyprodukowane lokalnie lub pozyskane z zagranicy jak ma to miejsce np. w przypadku dronów FlyEye.
Drony są wykorzystywane do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii na wykryte cele, pełnienia funkcji "latającej karetki" lub są stosowane do przeprowadzania ataków na cele miękkie lub opancerzone. Komercyjne drony często są wykorzystywane do zrzucania granatów bądź są używane w charakterze improwizowanej amunicji krążącej, do której często za pomocą trytytek są mocowane granaty przeciwpancerne PG-7VL z granatnika RPG-7. Zdarzają się nawet przypadki wykorzystania dronów do przyjmowania kapitulacji Rosjan.
Na nagraniu opublikowanym na Reddicie r/RussiaUkraineWar2022 widać jak dron wyposażony w termowizję operowany przez 54 Brygadę Zmechanizowaną zrzuca siedem pocisków wyglądających na te pochodzące z moździerza kal. 60 mm. Celem był czołg T-90M, a więc najlepsza maszyna wykorzystywana w rosyjskiej armii często nazywana też dumą Putina. Nie widzimy tutaj eksplozji od wewnątrz, więc najpewniej nie doszło tutaj do przebicia pancerza. Bombardowanie wywołało jednak pożar silnika, co wyłączyło czołg z walki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wykorzystanie pocisków moździerzowych kal. 60 mm, termowizja oraz sposób ich zrzucania wskazuje, że atak został najprawdopodobniej przeprowadzony przez jednego z dostarczonych Ukrainie tajwańskich dronów Revolver 860.
Użyteczny latający moździerz z Tajwanu
Ukraina miała w drugiej połowie 2022 roku, jak pisał Łukasz Michalik otrzymać 800 dronów z Tajwanu. Były nimi drony Revolver 860 o maksymalnej masie 42 kg (w pełni załadowany) zdolne do przenoszenia bębnowego magazynka mieszczącego osiem pocisków moździerzowych kal. 60 mm. Dron z takim śmiercionośnym ładunkiem może przebywać w powietrzu przez 25- 40 minut i dysponuje zasięgiem 20 km.
Czołg T-90M - najlepszy czołg Rosji
Rosjanie najprawdopodobniej zdołali wyprodukować niecałą setkę czołgów T-90M, z czego przynajmniej 20 egzemplarzy zostało zniszczonych lub przejętych przez Ukraińców, co zostało uwiecznione zdjęciami.
Czołgi T-90M zostały wprowadzone do służby dopiero w 2021 roku i są oczne szczytowym punktem ewolucji czołgów T-72B, z których wywodzi się seria T-90. Czołgi T-90M dysponowały nowoczesnym systemem kierowania ogniem Sosna-U z francuską termowizją, ulepszoną armatą zdolną do wykorzystywania potężnych pocisków Świeniec-2 oraz dwuwarstwowym pancerzem reaktywnym Relikt.
Ten miał zapewniać ochronę przed przeciwpancernymi pociskami kierowanymi z tandemową głowicą kumulacyjną. Czołg w tej wersji był także często wychwalany przez Władimira Putina podczas targów zbrojeniowych.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski