Rosyjski żołnierz się poddaje. Nie macha do człowieka
Wojna w Ukrainie, jeszcze jak żadna inna wcześniej, jest nasycona bezzałogowcami. Pojawiło się nagranie z drona, na którym Rosjanin wolał poddać się maszynie niż zostać zbombardowanym.
10.05.2023 | aktual.: 10.05.2023 15:06
Drony w Ukrainie są wykorzystywane w bardzo szerokim spektrum zadań. Poza klasycznym przypadkiem wykorzystania ich do rozpoznania teren, bądź naprowadzania ostrzału artyleryjskiego, służą też jako swego rodzaju "latające karetki" dostarczające pomoc medyczną rannym. Wykorzystywane są także do eliminowania Rosjan, i to na wiele sposobów.
Oto nagranie z przyjęcia kapitulacji rosyjskiego żołnierza. Przedstawia ono Rosjanina, który dostrzegłszy mającego go zbombardować drona, najzwyczajniej zaczął błagać o litość, rzucając broń na ziemię.
Następnie pilot drona wrócił do swojego okopu i podmienił ładunek wybuchowy na kartkę z napisem "poddaj się i podążaj za dronem", która została zrzucona koło rosyjskiego żołnierza. Ten po jej przeczytaniu mimo wyraźnych obaw o bycie zastrzelonym przez swoich za dezercję, przekradł się w stronę pozycji Ukraińców.
Ci zaczęli stosować drony do przyjęcia kapitulacji, ponieważ jest to bezpieczniejsze dla obydwu stron. Procedura opisywana przez Łukasza Michalika obejmuje schemat komunikacji oraz instrukcję co robić w przypadku wyczerpania się baterii w dronie.
"Pilot drona odpowiada tak lub nie, poprzez kilkukrotny lot w górę i w dół, a w przypadku wyczerpania baterii poddający powinien pozostać w miejscu, poczekać na następnego, po czym ponownie nawiązać z nim kontakt wzrokowy i podnieść ręce, potwierdzając zamiar poddania. Poddający się powinien nawiązać z maszyną kontakt wzrokowy i podnieść ręce do góry."
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komercyjne drony na wojnie
Sądząc po nagraniu widać, że ukraiński pilot dysponował dronem wyglądającym na jakiś z modeli DJI Mavic, które głównie są wykorzystywane w charakterze zwiadu lub służą do zrzucania na Rosjan granatów lub małych bombletów z amunicji kasetowej. (poniżej kilograma).
Przykładowo DJI Mavic 3 o masie 895 g pozwalający na około 40-46 minut lotu jest zdolny unieść ładunki o masie nawet blisko 700 g kosztem znacznego skrócenia czasu lotu.
Zastosowanie dronów w przypadku kapitulacji ma wiele zalet, ponieważ minimalizuje przypadki fałszywego poddania się Rosjan kiedy ci wyciągali broń i próbowali zastrzelić ukraińskich żołnierzy.
Przemysław Juraszek, dziennikarz Wirtualnej Polski