Apple znowu oskarżone o kradzież patentów. Początek sporych problemów firmy?

Apple znowu oskarżone o kradzież patentów. Początek sporych problemów firmy?

Apple znowu oskarżone o kradzież patentów. Początek sporych problemów firmy?
Źródło zdjęć: © confidentjohn / flickr.com / CC
16.02.2016 09:15, aktualizacja: 16.02.2016 12:34

Od jakiegoś czasu firma Apple przeżywa "mały" kryzys wizerunkowy. Firmie z Cupertino zarzuca się coraz częściej kompletny brak wizji dla swojego rozwoju, stagnację od czasu śmierci Steve'a Jobsa, pojawia coraz więcej problemów związanych z własnością patentów, a gdyby tego było mało - firma kolejny raz kopie pod sobą dołki w postaci tzw. "Błędu 53". O wszystkim tym pisaliśmy w ostatnim czasie, a teraz do tego "zestawu" dołącza firma Immersion, której Apple rzekomo ukradło kolejny patent.

Wokół Apple'a jest ostatnio głośno, pisaliśmy o problemach firmy kilkakrotnie w ostatnim czasie. Tylko od grudnia nazbierało się sporo problemów, z jakimi musi zmagać się firma:

- grudzień 2015 - Wściekli użytkownicy iPhone'ów 4S pozywają Apple. Okazuje się, że użytkownicy tego smartfona są tak zirytowani działaniem systemu iOS 9 na swoich telefonach, że pozywają Apple. Aktualizacja miała bowiem podnieść wydajność urządzeń, a jak się okazuje - spowolniła je.
- grudzień 2015 - Apple nie płaci podatków? Teraz straci 318 mln euro za oszustwa. Włoska filia Apple'a zgodziła się zapłacić 318 mln euro w związku z oskarżeniami o oszustwa podatkowe - poinformował włoski urząd podatkowy. Dziennik "La Repubblica" podaje za fiskusem, że w latach 2008-2013 firma nie odprowadziła 880 mln euro.
- styczeń 2016 - Rok 2015 minął pod znakiem dziur w systemach Apple'a. Według zestawienia opracowanego przez CVE Details, najwięcej ujawnionych i załatanych luk bezpieczeństwa miały systemy OS X i iOS.
- styczeń 2016 - Nowe telefony bez wyjścia słuchawkowego? Tego chce Apple. Zamiast tego pewnie czekałaby użytkowników przymusowa przesiadka na słuchawki bezprzewodowe.
- styczeń 2016 - No i się wydało - Google płaci Apple'owi duże pieniądze dolarów!
- styczeń 2016 - Eksperci: Apple się kończy. Musi znaleźć inną niszę.
- luty 2016 - Apple za kolejne świadome kradzieże patentów będzie musiał zapłacić 625 milionów dolarów. Amerykański sąd federalny w stanie Teksas uznał, że koncern Apple jest winny świadomego naruszenia czterech patentów firmy VirnetX. Na rzecz poszkodowanego podmiotu zasądzono odszkodowanie w wysokości 625,6 mln dolarów - jak informują media.
- luty 2016 - Tim Cook podczas finału Super Bowl robi swoim iPhonem zdjęcie o fatalnej jakości. Internauci doradzają mu kupno Samsunga. Wziął do ręki swojego iPhone'a, zrobił zdjęcie i umieścił je w serwisie Twitter. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie jakość fotografii, a raczej jej brak. Na próżno szukać w niej ostrości, obraz jest rozmazany i zdecydowanie coś poszło nie po myśli autora.
- luty 2016 - Będzie gigantyczny pozew zbiorowy przeciwko Apple? "Błąd 53" w iPhone'ach. "Błąd 53" blokuje urządzenie i zamienia je - dosłownie - w bezwartościową cegłę. Użytkownik traci wszystkie dane a smartfon się już nie włączy. Dlaczego? Apple, dbając o "dobro" użytkowników i ich "bezpieczeństwo" w ten sposób zniechęca do nieautoryzowanych napraw.
- luty 2016 - Uważaj! iPhone i iPad - wpisanie tej daty powoduje zablokowanie urządzenia. Po prostu kolejny błąd w systemie iOS, który jest w stanie zablokowac smartfona na dobre.

Teraz pojawia się kolejny problem dla giganta z Cupertino. Immersion to firma mająca swoją siedzibę w San Jose. Zajmuje się mechanizmami haptycznymi już od 1993 roku i jest zdania, że Apple bezczelnie ukradł jej rozwiązania i zastosował w swoich iPhone’ach i Watchach. Powód, a więc firma Immersion, twierdzi, że mechanizmy 3D Touch i Force Touch, wykorzystywane w iPhonie 6S, iPhonie 6S Plus i Apple Watch, naruszają należącą do niej i opatentowaną własność intelektualną. Mowa tu o czymś, co Immersion określa jako „shared feedback”. Chodzi o wyświetlanie przez oprogramowanie dodatkowej informacji po tym, jak użytkownik lekko wciśnie ekran dotykowy.

Immersion twierdzi również, że Apple narusza jego technikę związaną z informacją zwrotną przekazywaną użytkownikowi przez „wrażenia dotykowe”. a także kilka innych, bardziej technicznych patentów. Firma Immersion domaga się zadośćuczynienia finansowego. Jak dodaje, trzy miliardy urządzeń na świecie korzysta z jej rozwiązań, a ich producenci uiszczają stosowne opłaty za licencje i nie uważa, by dla Apple’a należało robić wyjątek. Firma jest właścicielem ponad dwóch tysięcy patentów.

_ Wirtualna Polska / chip _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)