Parler znowu dostępny. Ma wsparcie rosyjskiej firmy technologicznej

Strona głównaParler znowu dostępny. Ma wsparcie rosyjskiej firmy technologicznej
19.01.2021 09:35
Parler znowu dostępny w internecie
Parler znowu dostępny w internecie
Źródło zdjęć: © Getty Images | SOPA Images

Jak wynika z najnowszych ustaleń, strona internetowa Parler jest ponownie dostępna. Witryna popularna wśród konserwatystów nie odzyskała jednak pełnej funkcjonalności. Wciąż jest też zablokowana w sklepach Google Play i App Store.

Parlel zniknął z internetu po ataku na Kapitol 6 stycznia 2021 roku. Wówczas został uznany za platformę, która przyczyniała się do szerzenia nienawiści i nawoływania do przemocy. Zdecydowane rekcje podjęły takie firmy jak: Google, Apple i Amazon.

Parler znowu dostępny w sieci

Jak się jednak okazuje, Parler ponownie pojawił się w sieci w niedzielę 17 stycznia. Uruchomiono stronę internetową aplikacji, która nie posiada jeszcze wszystkich funkcjonalności. Według informacji opublikowanych przez portal CNET, dyrektor generalny Parler – John Matze, jest podobno "pewny", że zarządzana przez niego platforma powróci do poprzedniej formy działania do końca stycznia.

"Nasz powrót jest nieunikniony ze względu na ciężką pracę i wytrwałość wbrew wszelkim przeciwnościom" – możemy przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Parler. Matze zapewnia w nim: "pomimo gróźb i nękania żaden pracownik Parler nie zrezygnował. Jesteśmy coraz bliżej i jesteśmy silniejsi jako zespół".

Witryna internetowa zawiesiła swoje działanie, gdy Amazon przestał świadczyć jej usługi hostingu w chmurze. Doszło do tego po ujawnieniu informacji, z których wynika, że użytkownicy Parlera wykorzystali aplikację do planowania ataku na Kapitol, podczas którego zginęło 5 osób.

Wsparcie od rosyjskiej firmy technologicznej

Ponowne pojawienie się Parlera w sieci wywołało lawinę komentarzy i pytań o to, jak to możliwe. Domena Parler jest zarejestrowana w Epic, zgodnie z bazą danych nazw domen WHOIS. Jak jednak wynika z opublikowanego w poniedziałek oświadczenia Epic, firma "nie miała żadnego kontaktu ani dyskusji z Parler w jakiejkolwiek formie, dotyczących zostania ich rejestratorem lub dostawcą usług hostingowych".

Raport Reutera dowodzi natomiast, że adres IP używany przez Epic należy do DDos-Guard, który jest "kontrolowany przez dwóch Rosjan i zapewnia usługi obejmujące ochronę przed rozproszonymi atakami typu odmowa usługi". Zgodnie z treścią raportu firma będąca właścicielem DDos-Guard nazywa się Cognitive Cloud LP.

John Matze nie skomentował jeszcze ostatnich doniesień.

Wielkie wichury. Czy staną się naszą codziennością?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)