Apple wnosi pozew przeciwko HTC

Apple wnosi pozew przeciwko HTC

Apple wnosi pozew przeciwko HTC
03.03.2010 14:00, aktualizacja: 03.03.2010 14:13

W wojnie o patenty na technologie dla smartfonów firma Apple właśnie utworzyła nowy front. Koncern wniósł pozew przeciwko tajwańskiemu HTC, który produkuje między innymi telefon Nexus One dla Google'a. HTC naruszył 20 patentów, za pomocą których chronione są metody obsługi, konstrukcji i techniki sprzętowe iPhone’a - argumentowali w środę przedstawiciele Apple'a.

Amerykańska firma nie ujawnia szczegółów. Pozew został złożony równocześnie przed amerykańską agencją regulacji handlu ITC (International Trade Commission) i przed sądem w amerykańskim stanie Delaware.

Obraz
© (fot. Schierlitz & Budewig, Tom Schierlitz via Google)

Wraz z coraz większą konkurencją w lukratywnym segmencie smartfonów przybierają na sile także wzajemne zarzuty o naruszanie patentów. Apple prowadzi już wojnę z największym na świecie producentem komórek - firmą Nokia. System patentowy w branży komórkowej uważa się za mało przejrzysty. Niektórzy eksperci krytykują to, że (przede wszystkim w USA) zbyt często można opatentować najbardziej podstawowe funkcje urządzeń.

"Mamy do wyboru bezczynnie przyglądać się, jak nasi konkurenci kradną nasze opatentowane wynalazki, albo coś z tym zrobić. Zdecydowaliśmy się na to drugie" –. powiedział szef Apple'a Steve Jobs cytowany w komunikacie. Firma sprzedała już ponad 40 milionów iPhone’ów, a telefony są jednym z głównych źródeł przychodów koncernu.

Smartfony są obecnie najważniejszym czynnikiem wzrostu w branży komórek; nawet w czasie kryzysu gospodarczego ich sprzedaż w minionym roku według analityków z firmy Gartner wzrosła o 23,8 procent do 172,4 milionów urządzeń.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)