Samsung i Apple rządzą w Polsce

Samsung i Apple rządzą w Polsce

Samsung i Apple rządzą w Polsce
Źródło zdjęć: © © monticellllo - Fotolia.com
11.03.2014 13:00

Dane zebrane przez firmę Gemius wskazują, że polskim mobilnym rynkiem internetowym zawładnęły dwie firmy - Samsung i Apple. Trzecią jednak wcale nie jest Nokia, ale... Sony.

– _ Co więcej, produkty Apple’a i Samsunga będą generowały zdecydowaną większość ruchu w polskim internecie mobilnym. Nic nie wskazuje na to, aby 2014 rok przyniósł nam w tym względzie jakieś niespodziewane zmiany. Pytaniem natomiast jest, czy przyrost udziału Samsunga nadal będzie tak gwałtowny, czy też raczej się ustabilizuje i Apple nie będzie już traciło na rzecz Koreańczyków _ –. mówi dr Bukowski.

Ekspert z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych zwraca uwagę na trzy zjawiska, które wynikają z analizy danych pokazujących udział urządzeń mobilnych poszczególnych producentów w ruchu internetowym od połowy 201. roku.

– _ Po pierwsze, produkty Apple’a, tj. iPhone'y i iPady, są w czołówce urządzeń, z których generowany jest ruch w polskim internecie mobilnym. Od połowy 2011 aż do końca 2013 roku większość tego ruchu była generowana właśnie z urządzeń opatrzonych symbolem nadgryzionego jabłka. Pozycja Apple jest tutaj stabilna. Apple jest firmą, która wręcz inicjowała swoimi produktami całą mobilną rewolucję i od kilku lat niezmiennie jest w awangardzie nowatorskich rozwiązań w dziedzinie technologii mobilnych _ –. mówi dr Bukowski.

Naukowiec zwraca też uwagę na słabnącą pozycję Nokii. – _ Już w połowie 2011 roku większość ruchu w internecie mobilnym była generowana z urządzeń Apple’a, a na początku 2012 roku Nokia zaczęła ustępować miejsca Samsungowi. W końcu wraz z początkiem 2013 roku Sony również wyprzedziło Nokię swym udziałem w polskim internecie mobilnym – i to do tej firmy należy również obecnie trzecie miejsce na polskim rynku urządzeń mobilnych. _ Podkreśla jednak, że Nokia na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego zdania – _ To marka, którą wielu konsumentów wciąż darzy sporym sentymentem, a w potężnym tandemie z Microsoftem może sprawić niespodziankę i zaskoczyć nowymi rozwiązaniami _ –. uważa dr Bukowski.

Jak widać na poniższej infografice, Sony na początku 201. roku ma już dość wyraźną przewagę nad Nokią, kontrolując 12 procent ruchu w polskim mobilnym internecie. Finowie jednak nie złożyli jeszcze broni i jest pewne, że będą walczyć o rynek.

– _ Po trzecie, koreański Samsung ma coraz większy udział jeżeli chodzi o ruch w polskim internecie mobilnym. Początkowo, a więc w latach 2010-2011, udział Apple’a był poza zasięgiem Samsunga. Pierwsza i druga generacja Galaxy S ustępowały pod wieloma względami produktom Apple’a. Jednak od połowy 2012 roku (Samsung Galaxy S III zawitał na polski rynek w czerwcu 2012 roku) przyrost udziału Samsunga w internecie mobilnym stał się gwałtowniejszy niż Apple – tym samym wraz z początkiem 2014 roku Samsung jest liderem. Samsung musiał się wiele nauczyć jeżeli chodzi o rozwiązania mobilne i dopiero trzecia generacja jego flagowej platformy Galaxy S była na tyle dopracowanym produktem, by stać się dla wielu urządzeniem "kultowym" _ –. podsumowuje dr Bukowski.

W styczniu 201. roku ruch z tabletów i smartfonów w polskiej sieci utrzymywał się na poziomie 10 proc. To ponad dwa razy więcej niż przed rokiem (4 proc. w styczniu 2013 roku), ale dwa razy mniej niż średnia światowa (24 proc.).

Obraz
© (fot. Gemius via www.chip.pl)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)