Apple vs. Nokia - wojna na patenty

Apple vs. Nokia - wojna na patenty

Apple vs. Nokia - wojna na patenty
14.12.2009 14:55, aktualizacja: 14.12.2009 15:10

Apple podjął rękawicę rzuconą mu przez Nokię w październiku tego roku. Rozpoczęła się wojna na patenty. Nokia chce odszkodowania z tytułu używania przez Apple 10 jej patentów, Apple żąda odszkodowania za 13 jego patentów i zaprzecza stosowaniu patentów Nokii.

Nokia, największy na świecie producent telefonów, pozwał Apple w październiku z tytułu naruszenia 10 patentów. Fiński gigant zażądał wtedy prowizji ze sprzedaży 33,7 milionów sztuk iPhone'ów, sprzedanych od wprowadzenia telefonów na rynek w 2007 roku.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Patenty Nokii dotyczą transmisji bezprzewodowej, kodowania głosu, systemów bezpieczeństwa i kodowania. 12. grudnia Apple odbił piłeczkę, stanowczo zaprzeczając naruszeniu 10 patentów - określając patenty Nokii jako nieaktualne. Jednocześnie Apple oskarża Nokię o naruszenie jego patentów - aż 13.

_ Inne firmy muszą konkurować z nami poprzez wymyślanie własnych technologii, a nie tylko poprzez kradzież naszych _ - stwierdził w oświadczeniu Bruce Sewell, główny radca prawny firmy Apple.

Nokia E71, Nokia 5310, Nokia N900 czy Carbide.c++ - wszystkie naruszają patenty Apple'a - czytamy w pozwie. Jak więc widać, Apple może szukać dla siebie odszkodowawczych prowizji nie tylko w gronie telefonów z dotykowymi ekranami i nie tylko wśród smartfonów Nokii.

W trzecim kwartale 2009 roku Apple sprzedał 7,4 mln iPhone'ów. W tym samym czasie Nokia wprowadziła na rynek 5,7 mln telefonów z ekranami dotykowymi oraz 102,8 mln telefonów z tradycyjnym ekranem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)