Nokia pozywa Apple za patenty

Nokia pozywa Apple za patenty
Źródło zdjęć: © iPhoneBlog.pl

26.10.2009 10:32, aktual.: 26.10.2009 11:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nokia ogłosiła, że wniosła pozew do federalnego sądu okręgowego w Delaware, przeciwko firmie Apple, a dokładnie jej telefonowi – iPhone. Apple rzekomo narusza patenty Nokii dotyczące GSM, UMTS oraz standardów bezprzewodowych sieci LAN. Nokia wymienia w pozwie 10 patentów odnoszących się do “fundamentalnych technologii w urządzeniach kompatybilnych z GSM, UMTS (3G WCDMA) i standardami bezprzewodowego LAN’u”.

Patenty obejmują bezprzewodowe przesyłanie danych, kodowanie głosu, bezpieczeństwo oraz szyfrowanie. Wygląda na to, że Apple produkując iPhone’a łamie prawa patentowe, już od samego początku, czyli od 200. roku, kiedy do sprzedaży trafił pierwszy model iPhone’a.

Nokia twierdzi, że wydała ponad 4. miliardów euro przez ostatnie 20 lat na różne patenty. Niektóre z nich stały się przemysłowymi standardami. Podczas gdy prawie wszyscy najwięksi producenci telefonów komórkowych płacą Nokii za licencje pozwalające na korzystanie z opatentowanych technologii, Apple najwyraźniej odmówiło.

Ilkka Rahnasto, zastępca dyrektora działu prawnego i własności intelektualnej Nokii powiedział: “Podstawową zasadą w przemyśle urządzeń mobilnych jest to, że firmy, które wykorzystują swoje środki do rozwoju technologii, tym samym tworząc własność intelektualną, muszą otrzymywać rekompensatę od firm, które tej własności chą używać do swoich celów. Oczekuje się, ża Apple również będzie przestrzegało tych zasad. Odmawiając na warunki Nokii, dotyczące jej własności intelektualnej, Apple chce załapać się na darmową przejażdżkę na plecach innowacji Nokii”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)