Intel pozwany o patenty

Intel pozwany o patenty

Intel pozwany o patenty
08.02.2008 09:30, aktualizacja: 08.02.2008 11:08

Amerykańska organizacja WARF ( Wisconsin Alumni Research Foundation ) złożyła pozew sądowy przeciwko koncernowi Intel. Producent procesorów został oskarżony w nim o nielegalne wykorzystanie w swoich CPU ( m.in. w Core 2 Duo ) pewnego rozwiązania technologicznego stworzonego przez naukowców z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.

WARF nie jest częścią uniwersytetu - organizacja ta współpracuje jednak ściśle z uczelnią ( zajmuje się ona m.in. zarządzaniem jej patentami ). Pozew złożony został w Sądzie Okręgowym Zachodniego Dystryktu Wisconsin - jego autorzy twierdzą, że Intel wykorzystał w wielu swoich produktach technologię stworzoną w laboratoriach UW-M i opatentowaną przez Wisconsin Alumni Research Foundation ( chodzi o pewną metodę wykonywania instrukcji, która zwiększa wydajność procesora - rozwiązanie to zostało zastrzeżone 10 lat temu ).

WARF domaga się od Intela wypłacenia odszkodowania ( jego wysokości na razie nie ujawniono ) oraz wstrzymania sprzedaży procesorów, w których zastosowano sporne rozwiązania ( do czasu rozwiązania sporu ). Daty rozpatrzenia pozwu na razie nie podano.

Z dokumentów sądowych wynika, że WARF i Intel prowadziły negocjacje w sprawie polubownego rozwiązania sporu - najwyraźniej nie przyniosły one jednak odpowiednich rezultatów. Przedstawiciele Intela mówią, że są zaskoczeni pozwem - _ "Rozmawialiśmy o możliwościach zawarcia porozumienia od ponad roku. Zdecydowanie nie spodziewaliśmy się pozwu" _ - mówi Chuck Mulloy, rzecznik koncernu.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)