Apple: koniec iMessage i Facetime?

Apple: koniec iMessage i Facetime?

Apple: koniec iMessage i Facetime?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.05.2016 11:24, aktualizacja: 31.05.2016 14:00

Firma VirnetX chce zmusić Apple do zawieszenia usług komunikacyjnych Facetime i iMessage, argumentując, że działalność amerykańskiego koncernu naraziła ją na "nieodwracalne szkody"

Firma VirnetX chce zmusić Apple do zawieszenia usług komunikacyjnych Facetime i iMessage, argumentując, że działalność amerykańskiego koncernu naraziła ją na "nieodwracalne szkody". W lutym sąd orzekł, że koncern z Cupertino świadomie naruszył patenty VirnetX.

Amerykański sąd federalny w stanie Teksas uznał wtedy, że koncern Apple jest winny świadomego naruszenia czterech patentów firmy VirnetX. Na rzecz poszkodowanego podmiotu zasądzono odszkodowanie w wysokości 625,6 mln dolarów.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Obecnie firma z Teksasu postuluje, aby zablokować koncernowi z Cupertino możliwość korzystania z programów umożliwiających komunikację internetową. Apple odpowiada, że gdyby do tego doszło, ich klienci ponieśliby poważne straty, nie mogąc korzystać z tych narzędzi na iPhone'ach, iPadach czy komputerach Mac.

W lutym br. media zwracały uwagę, że rozpatrujący sprawę przeciwko koncernowi z Cupertino sąd federalny Teksasu Wschodniego w przeszłości wielokrotnie zasądzał odszkodowania na rzecz właścicieli patentów. W tamtym przypadku uznał, że usługi Apple'a FaceTime, iMessage, VPN (Virtual Private Network), a także urządzenia korzystające z tych rozwiązań naruszały własność intelektualną VirnetX.

To drugi wyrok w tej sprawie. Po raz pierwszy sąd zasądził karę w wysokości 368,2 mln w sprawie, która rozpoczęła się w 201. roku, jednak werdykt z tamtego procesu został unieważniony we wrześniu 2015 roku. Amerykański sąd apelacyjny nakazał powtórzenie postępowania. VirnetX tym razem domagał się odszkodowania w wysokości 532 mln dolarów, jednak sąd ostatecznie podwyższył ją do ponad 625 mln. Swą decyzję tłumaczył świadomym i ciągłym naruszaniem patentów.

To nie pierwszy raz kiedy VirnetX zwrócił się do sądu w związku z naruszaniem ich patentu. W 201. roku sąd przyznał im 200 mln odszkodowania od Microsoftu, a w 2014 roku kolejne 23 mln w sprawie dotyczącej komunikatora Skype. W związku z tymi działaniami niektóre media technologiczne zaczęły określać tę firmę jako "patentowego trolla".

VirnetX jest firmą oferującą rozwiązania bezpieczeństwa internetowego, posiadającą liczne patenty dotyczące m.in. zabezpieczeń sieci 4G/LTE. Opracowała także szereg programów zapewniających bezpieczną komunikację w czasie rzeczywistym.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)