"Smartwica odjaniepawla" się w podręczniku do polskiego. To się nazywa nowoczesna szkoła

"Smartwica odjaniepawla" się w podręczniku do polskiego. To się nazywa nowoczesna szkoła07.09.2018 14:27
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA

Slang polskiego internetu trafił do podręczników. W jednym z zeszytów ćwiczeń do języka polskiego dla klas ósmych znajdziemy istne perły prosto z plebiscytu na młodzieżowe słowo roku. - Chamiejemy - mówi prof. językoznawstwa Marzena Marczewska.

W swojej ofercie Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe posiada zeszyt ćwiczeń "Między Nami". W jednej z wersji dla klas ósmych, w rozdziale na temat wartości oraz wyborów autorzy ćwiczeń przybliżają uczniom również slang nastoletnich użytkowników internetu.

Jedno z zadań polega na skomentowaniu i ocenie pod względem kultury i stosowności kilku wypowiedzi. Oto one:

Źródło zdjęć: © GWO
Źródło zdjęć: © GWO

Skołowanym już wyjaśniamy. Smartwica to, według definicji słownika PWN: " Choroba „na smartfona”, czyli największa cywilizacyjna choroba dzisiejszych czasów. Połączenie martwicy z wiecznym zmartwieniem". Odjaniepawlać zaś używamy do określenia zaskakujących wydarzeń, bądź kiedy dzieją się "rzeczy nonsensowne, niekiedy szkodliwe dla innych. Czasem używane w celu wyrażenia zdziwienia, na przykład w formie – co Ty odjaniepawlasz?".

Jaka jest prawidłowa odpowiedź zadania z ćwiczeniówki? Zapytaliśmy o to przedstawicieli Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego. W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, iż nie ma tam drugiego dna, zaś samo zadanie służy przede wszystkim do oceny tego, jak osoba odpowiadająca radzi sobie z wyciąganiem wniosków i komentowaniem pewnych zjawisk.

Jednak prof. Marzena Marczewska, językoznawczyni z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, nie jest zachwycona kreatywnością autorów zeszytu "Między Nami".

- Wiem, że to nieuchronne, ale jednak smutno mi się zrobiło, że tak chamiejemy. Przecież język kształtuje świadomość... Podejrzewam, że w tym zadaniu chodzi o język dostosowany do sytuacji komunikacyjnej, do konkretnego, młodzieżowego nadawcy i odbiorcy. Jestem tolerancyjna, ale uważam, że mimo wszystko w szkole nie powinno się "dowartościowywać" slangu – komentuje dla WP Tech.

Cóż, język się zmienia, zmienia się też to, czego się uczymy. Pozostaje tylko pocieszyć się faktem, że nikt nie powiedział na głos "XD", jak miało to miejsce w serialu "Klan".

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.