51‑gigabajtowe HD DVD oficjalnie zatwierdzone

51-gigabajtowe HD DVD oficjalnie zatwierdzone

23.11.2007 11:30, aktual.: 23.11.2007 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Komitet Kierowniczy organizacji DVD Forum oficjalnie zatwierdził specyfikację trzywarstwowych nośników HD DVD. Krążki takie mogą zmagazynować do 51 GB danych.

Nowa specyfikacja nosi nazwę HD DVD v. 2.0. Warto wspomnieć, że koncern Toshiba rozpoczął pracę nad takimi nośnikami kilkanaście miesięcy temu - już na początku 2007 r. przedstawiciele japońskiej firmy deklarowali, że będą one gotowe do premiery rynkowej w połowie bieżącego roku. Niestety, prace nad trzywarstwowymi płytami przeciągnęły się - dlatego też organizacja DVD Forum mogła się zająć zatwierdzeniem tego formatu dopiero na ostatnim, listopadowym spotkaniu.

Nie wiadomo na razie, kiedy w sklepach pojawią się pierwsze filmy wydane na płytach trzywarstwowych. Przedstawiciele firm wspierających format HD DVD zapowiadają jednak, że wraz z ich premierą standard ten zyska kolejną ważną przewagę nad Blu-ray. Chodzi o to, że krążki takie będą mogły zmagazynować o 1 GB więcej danych niż najbardziej pojemne nośniki Blu-ray ( w tej chwili dostępne są bowiem jedno- i dwuwarstwowe nośniki BD o pojemności, odpowiednio, 25 i 50 GB ).

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)