Kolejna porażka HD DVD

Kolejna porażka HD DVD

12.02.2008 10:30, aktual.: 12.02.2008 11:50

Przedstawiciele firmy Netflix - jednej z największych amerykańskich internetowych wypożyczalni filmów - poinformowali, że wkrótce zrezygnuje ona z oferowania filmów na płytach HD DVD. Od początku 2009 r. w jej ofercie dostępne będą tylko wydania DVD i Blu-ray.

Do tej pory Netflix oferował klientom w trzech formatach - na DVD, HD DVD oraz Blu-ray ( formaty HD pojawiły się w ofercie internetowej wypożyczalni dość wcześnie, bo już na początku 2006 r. ). Ostatnie wydarzenia na froncie tzw. wojny formatów sprawiły jednak, że władze firmy zdecydowały się na zrezygnowanie z HD DVD.

To kolejna poważna porażka tego formatu - pierwszą ( i najważniejszą ) była styczniowa decyzja koncernu Warner Bros, który poinformował na targach CES 2008, że zamierza zrezygnować z wydawania filmów w HD DVD ( pisaliśmy o tym w tekście "Warner porzuca HD DVD - przełom w "wojnie formatów" - http://www.kinodomowe.idg.pl/news/news.asp?id=135622 ). Wydarzenie to było poważnym ciosem dla "obozu HD DVD" - choćby dlatego, że Blu-ray zyskał znaczną przewagę w zakresie oferty filmowej. Obecnie w tym formacie wydawane są filmy 6 wielkich koncernów filmowych ( oprócz Warnera są to Disney, Fox, Lionsgate, MGM oraz Sony ). Po stronie HD DVD pozostali się tylko 3 giganci - Paramount Pictures, Universal Studios oraz Weinstein Company ( do firmy tej należy m.in. studio Dimension Films ).

Przedstawiciele Netflix oświadczyli, że rozwój sytuacji na rynku wideo HD jest dla nich jasnym sygnałem, że "wojnę formatów" wygrywa Blu-ray. W związku z tym firma zamierza wycofać z oferty wydawnictwa HD DVD. Wiadomo już, że cały proces przeprowadzony zostanie stopniowo - Netflix nie będzie już kupował nowych filmów na HD DVD, ale wciąż będzie oferował klientom te, które firma kupiła wcześniej. Ostatecznie filmy w tym formacie powinny zniknąć z oferty wypożyczalni z końcem bieżącego roku.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)