HD DVD w konwulsjach

HD DVD w konwulsjach

HD DVD w konwulsjach
28.01.2008 12:30, aktualizacja: 28.01.2008 13:58

Zdaniem analityków firmy Gartner obniżka cen odtwarzaczy HD DVD ogłoszona niedawno przez Toshibę tylko wydłuży agonię tej technologii.

Na początku stycznia wytwórnia filmowa Warner porzuciła plany - http://www.pcworld.pl/news/135622.html wspierania obu rywalizujących formatów i opowiedziała się po stronie Blu-ray. Obniżki cen - http://www.pcworld.pl/news/136462.html, ogłoszone przez Toshibę, były bezpośrednią reakcją na to wydarzenie. Decyzja Warnera stanowiła jednak dla Japończyków poważny i prestiżowy cios. Gartner w związku z tym ocenia, że technologia Blu-ray ostatecznie zwycięży z HD DVD w walce o miano następcy DVD jeszcze przed końcem 2008 r.

Obecnie, spośród siedmiu dużych wytwórni holywoodzkich, jedynie dwie ( Paramount i Universal ) zapowiadają dystrybucję filmów na nośnikach HD DVD - pozostałe wybrały Blu-ray. Wspomniana obniżka cen może przedłużyć "wojnę formatów", ale ograniczony katalog filmów będzie miał kluczowe znaczenie dla niepomyślnego dla HD DVD rozstrzygnięcia tego starcia.

Przedstawiciele koncernu Toshiba przekonują jednak, że HD DVD jeszcze nie umarło - http://www.pcworld.pl/news/135643.html. Akio Ozaka, szef Toshiba America Consumer Products na zorganizowanej podczas targów CES w Las Vegas konferencji prasowej przekonywał: "Nadal jesteśmy pewni, że HD DVD to format najlepiej odpowiadający potrzebom konsumentów".

Toshiba ma jeszcze kilku poważnych sprzymierzeńców w obozie HD DVD, w tym koncern Microsoft, oferujący dodatek do konsoli Xbox 360 w postaci odtwarzacza HD DVD. Przegrana tego formatu wymusiłaby na Microsofcie konieczność korzystania z czytników Blu-ray, a taki obrót spraw jest nie po myśli giganta z Redmond. Technologia Blu-ray to bowiem wynalazek Sony i stanowi integralną część konkurencyjnej wobec Xboksa konsoli PlayStation 3.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)