14 m długości i 350 kg wagi - poleciał największy papierowy samolot świata

14 m długości i 350 kg wagi - poleciał największy papierowy samolot świata

14 m długości i 350 kg wagi - poleciał największy papierowy samolot świata
Źródło zdjęć: © Pima Air & Space Museum
27.03.2012 12:34, aktualizacja: 27.03.2012 14:06

Muzeum Powietrza i Kosmosu w Pimie, w Arizonie, zorganizowało konkurs na projekt akcji, która mogłaby zainteresować młodzież lotnictwem. Wygrał... 12-letni mieszkaniec pobliskiego Tucson - Arturo Valdenegro, który zaproponował budowę największego na świecie papierowego samolotu.

Projekt otrzymał nazwę "Pustynny Orzeł Arturo" i wkrótce przystąpiono do jego realizacji. Samolot zbudowano pod przewodnictwem jednego z projektantów bombowca B-2. Arta Thompsona. Użyto do tego specjalnego rodzaju tektury falistej. Papierowy model ważył ponad 350 kg, mierzył prawie 14 m długości oraz ponad 7 metrów rozpiętości skrzydeł.

Początkowo zakładano, że samolot zostanie wyholowany przez helikopter Sikorsky S58. na wysokość 1,5 km ponad pustynią Sonora i puszczony wolno. Plany te zrewidowała wietrzna pogoda - pilot śmigłowca zdecydował wypuścić go już na wysokości 800 metrów. Papierowy gigant szybował zaledwie 10 sekund, rozpędził się w tym czasie do 160 km/h i zaczął pikować w dół, aby po chwili uderzyć w ziemię.

Może akcja nie była najbardziej spektakularna, jednak zyskała rozgłos na całym świecie. Nie wiemy, czy wpłynie ona na wielu młodych ludzi, jednak z pewnością samoloty stały się częścią życia małego Arturo, który już dziś twierdzi, że kiedy dorośnie, zostanie znanym inżynierem lotnictwa. Z naszej strony możemy zapewnić, że wyczyn ten pobudził naszą wyobraźnię i sprawił, że przez chwilę znów staliśmy się dziećmi. Może w waszym przypadku było podobnie?

jg

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)