Zostań surowym rodzicem - kontroluj komórkę i tablet dziecka

Zostań surowym rodzicem - kontroluj komórkę i tablet dziecka
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

20.04.2012 11:41, aktual.: 20.04.2012 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internet to bardzo dobre źródło wiedzy, jednak nie można zapominać, że wśród treści, jakie można znaleźć w sieci, znajdują się rzeczy nieodpowiednie dla nieletnich. Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska, wyjaśnia, dlaczego rodzice powinni zainteresować się kontrolą rodzicielską na smartfonach i tabletach, z których coraz częściej korzystają dzieci.

Internet to bardzo dobre źródło wiedzy, jednak nie można zapominać, że wśród treści, jakie można znaleźć w sieci, znajdują się rzeczy nieodpowiednie dla nieletnich. Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska, wyjaśnia, dlaczego rodzice powinni zainteresować się kontrolą rodzicielską na smartfonach i tabletach, z których coraz częściej korzystają dzieci.

Z myślą o bezpieczeństwie dzieci powstały programy pełniące funkcję kontroli rodzicielskiej. Kojarzą się one przede wszystkim z aplikacjami, które ograniczają dziecku czas korzystania z komputera lub dostęp do wybranych witryn. Do niedawna ten rodzaj ochrony dziecka sprawdzał się bardzo dobrze i był w zupełności wystraczający. Czasy się jednak zmieniają i obecnie komputer nie jest jedynym urządzeniem zapewniającym dostęp do internetu - coraz częściej służą do tego smartfony i tablety. Spadające ceny sprawiają, że coraz więcej gospodarstw domowych posiada przynajmniej jedno takie urządzenie.

Internet nie tylko na PC... Smartfony i tablety to urządzenia wielofunkcyjne, które w rękach dzieci mogą stanowić źródło wiedzy lub rozrywki, ale także zagrożeń. Dość łatwo można wyobrazić sobie sytuacje, w których dziecko wykorzystuje taki sprzęt w niekoniecznie właściwy sposób –. nieświadomie lub całkiem celowo:

• wysyłanie SMS-ów na numery o podwyższonej opłacie,
• wykonywanie nadmiernej ilości połączeń telefonicznych,
• korzystanie z aplikacji nieprzeznaczonych dla nieletnich,
• wchodzenie na strony internetowe zawierające treści dla dorosłych.

Jednym z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom korzystającym ze smartfonów lub tabletów jest instalacja aplikacji do kontroli rodzicielskiej i ochrony urządzeń mobilnych. Program taki pozwala nie tylko na kontrolę wydatków telefonicznych dziecka, ale - co najważniejsze - chroni je przed nieodpowiednimi treściami zawierającymi wulgaryzmy, przemoc czy pornografię. Do niedawna taka ochrona była możliwa tylko w przypadku tradycyjnych systemów operacyjnych. Teraz podobnie można chronić urządzenia mobilne.

Mobilna aplikacja do kontroli rodzicielskiej

Obraz
© Strona z treściami nieodpowiednimi dla nieletnich zablokowana przez mobilną kontrolę rodzicielską (fot. Kaspersky Lab Polska)

Raz, dwa, trzy - szukam!
Jedną z ważniejszych funkcji mobilnej aplikacji bezpieczeństwa jest możliwość wykorzystania modułu GPS do informowania rodzica o aktualnym miejscu pobytu dziecka. Dzięki temu zyskujemy pewność, że dziecko jest bezpieczne i nie oddala się zbytnio od domu lub ustalonego wcześniej miejsca. Inną przydatną funkcją także wykorzystującą GPS jest możliwość odnalezienie urządzenia w przypadku zgubienia go, co niestety dzieciom przytrafia się dość często.

Dodatkowo, jeżeli telefon został zgubiony lub skradziony, a jego odnalezienie nie jest możliwe, aplikacja bezpieczeństwa pozwoli na zdalne wymazanie wszystkich danych zapisanych w urządzeniu lub zablokowanie dostępu do nich. W takim przypadku nieuczciwy znalazca będzie dysponował jedynie sprzętem, a znajdujące się w nim informacje –. niejednokrotnie cenniejsze niż sam smartfon – nie będą dostępne.

Kontrolowanie aplikacji, do których dziecko ma dostęp
Z punktu widzenia rodzica ważna jest także możliwość wyboru aplikacji, do których dziecko może mieć dostęp. W przypadku najmłodszych można ograniczyć się do aplikacji typowo rozrywkowych - malowanie obrazów, gry czy słuchanie muzyki. Starszym dzieciom rodzic może pozwolić na więcej, trzymając jednocześnie rękę na pulsie. Można na przykład zezwolić na dostęp do aplikacji obsługującej pocztę, Facebooka lub Twittera, ale zabronić dostępu do przeglądarki internetowej lub przygotować listę dozwolonych stron WWW.

Tworzenie listy aplikacji, z których dziecko może korzystać na smartfonie
„Mając na uwadze wachlarz urządzeń, z których mogą korzystać dzieci, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu każdego sprzętu”. – tłumaczy Maciej Ziarek, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab Polska. „Nawet jeżeli dziecko nie posiada własnego smartfonu czy tabletu, to często korzysta ono ze sprzętu swoich rodziców do gier i przeglądania internetu. W myśl idei ‘lepiej zapobiegać niż leczyć’ warto poświęcić chwilę i skonfigurować kontrolę rodzicielską. Uchroni to nasze dzieci przed ryzykiem trafienia na nieodpowiednie treści, a nam oszczędzi wielu nieprzyjemnych niespodzianek”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)