Odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka w internecie?

Do internetu dostęp mają już nawet przedszkolaki – dwie trzecie dzieci w wieku 3-6 lat korzysta z sieci przynajmniej raz w tygodniu. Logują się do niej już dziewięciolatkowie, a regularnie z korzysta z niej aż 95,4 proc. osób w wieku 12-15 lat. Dostęp do internetu ma coraz więcej dzieci. Jednocześnie badania przeprowadzone na zlecenie firmy Intel pokazują, że blisko jedna czwarta rodziców nie kontroluje działań swoich pociech w Internecie.

Odpowiednio dbasz o bezpieczeństwo swojego dziecka w internecie?
Źródło zdjęć: © Kaspersky Lab

Najpopularniejszym celem łączenia się z siecią przez młodych internautów jest dostęp do serwisów społecznościowych. Na tego typu portalach czas spędza ponad 7. proc. nastolatków w wieku 12-15 lat, z czego aż 74 proc. codziennie. Oprócz kontaktowania się ze znajomymi poprzez serwisy tego typu, młodzi użytkownicy korzystają z poczty elektronicznej oraz pobierają różnego rodzaju multimedia – filmy, muzykę czy gry. Internet służy im również do wyszukiwania informacji potrzebnych do szkoły i nie tylko.

Im więcej młodych internautów, tym większa rola zabezpieczania się przed zagrożeniami w sieci. Dzieci stanowią często najłatwiejszy cel dla cyberprzestępców, dlatego istotną rolę odgrywa w tym wypadku czujność rodziców.

Bezpieczeństwo dzieci - odpowiedzialność rodziców

Z przeprowadzonego badania wynika, że aż 23,7 proc. rodziców nie dba o bezpieczeństwo swoich dzieci w internecie. Ci z opiekunów, którzy dostrzegają potencjalne zagrożenia płynące z sieci, z reguły osobiście uczą dzieci bezpiecznego korzystania z niej –. grupa ta stanowi ponad dwie trzecie badanych. Jedynie 27,9 proc. dorosłych jest jednak w stanie towarzyszyć dzieciom osobiście podczas surfowania w sieci.

Edukowanie najmłodszych użytkowników internetu i podnoszenie u nich świadomości zagrożeń jest niezwykle istotne w czasach, gdy Internet towarzyszy nam w zasadzie na co dzień. Ważne, aby uzmysławiać młodym internautom, że Internet niesie ze sobą wiele możliwości, ale jest również źródłem potencjalnych zagrożeń. Należy jednak mieć na uwadze, że sama edukacja w starciu z coraz bardziej wyspecjalizowanymi atakami cyberprzestępców nie zagwarantuje wystarczającego poziomu ochrony. Myśląc o bezpieczeństwie należy myśleć kompleksowo i łączyć edukację ze stosowaniem oprogramowania bezpieczeństwa i rozwiązań kontroli rodzicielskiej.

Jak wynika z badań, z profesjonalnych rozwiązań kontroli rodzicielskiej korzysta jedynie 35,7 proc. rodziców. Jest to niewielki odsetek, biorąc pod uwagę fakt, iż z jednej strony nie wszyscy mogą osobiście nadzorować aktywność swoich pociech, a z drugiej działalność cyberprzestępców ciągle rośnie. Do zalet funkcji kontroli rodzicielskiej należy przede wszystkim możliwość wprowadzenia ograniczeń w korzystaniu z zasobów sieci oraz określenia limitu czasu spędzanego przed komputerem przez dziecko. Funkcja ta pozwala również filtrować gry oraz programy dostępne dla najmłodszych. Im większa intensywność kontaktów młodych internautów z siecią, tym większą wagę należy przykładać do zabezpieczania urządzeń używanych przez dzieci.

To jest ciekawe - Czy to najlepszy smartfon na rynku? Test LG G4:

Źródło artykułu:WP Tech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)