Wiesz czym zajmuje się twoje dziecko w internecie?

Internet pełen jest stron i treści, które nie są odpowiednie dla dzieci. Mimo to, mają one do nich bardzo łatwy dostęp w coraz młodszym wieku. Jak wskazują najnowsze badania GfK Polonia na zlecenie Mozilli, więcej niż połowa dzieci (aż 53 procent) spędza ponad 5 godzin dziennie korzystając z Internetu na smartfonach, tabletach czy komputerach, a rodzice nie zawsze są w stanie kontrolować ich aktywności w sieci.

Wiesz czym zajmuje się twoje dziecko w internecie?
Źródło zdjęć: © ldprod - Fotolia.com

Według badań, prawie połowa ankietowanych rodziców (49 procent) obawia się, że ich pociechy trafiają na strony przeznaczone dla dorosłych. Dane te dotyczą dzieci w różnym wieku, ale przeważającą część stanowią te młodsze. Z kolei co czwarty rodzic (25 procent) za największe zagrożenie uważa cyberprzemoc. Warto nadmienić, że cyberprzemocy bardziej obawiają się rodzice dziewczynek (3. procent) i starszych dzieci (58 procent), które narażone są na nieprzyjemne wiadomości i komentarze od swoich rówieśników, publikowane między innymi na portalach społecznościowych.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Rodzice są świadomi zagrożeń, jakie niesie ze sobą Internet dlatego chcą wiedzieć w jaki sposób ich pociechy używają Sieci. Z danych wynika, że im dzieci są starsze, tym mniej rodzice kontrolują ich aktywność w sieci. Aż 9. procent dzieci w wieku 6-9 lat korzysta z Internetu pod opieką rodziców, a w grupie 13-15 lat już tylko 63 procent. Wszystkie statystyki dotyczą zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Między 2 a 5 godzin dziennie, a czasem nawet ponad 5 godzin spędzają w sieci dzieci w wieku gimnazjalnym (13-1. lat). Dziewczynki korzystają głównie z portali społecznościowych, podczas gdy chłopcy preferują gry online. Strony edukacyjne popularne są jedynei wśród młodszych grup wiekowych.

Wśród ankietowanych najpopularniejszą formą ochrony danych są programy antywirusowe –. 83 procent oraz Adblock – 38 procent. Zaraz potem znajduje się usuwanie historii przeglądania (32 procent) i plików cookies (28 procent). Zaskakujące jest, że mimo obaw przed treściami przeznaczonymi dla dorosłych rodzice nie używają narzędzi, które uniemożliwiają do nich dostęp. Należy pamiętać, że programy antywirusowe i blokujące reklamy chronią nasz komputer, ale nie chronią dziecka.

Źródło: Badanie przeprowadzone przez GfK Polonia na grupie 1000 rodziców dzieci w wieku 6-15 lat w Polsce. Sierpień 2015.

internetwiadomościdzieci w internecie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)