ZiiLABS, nowe podejście do multimediów

ZiiLABS, nowe podejście do multimediów

ZiiLABS, nowe podejście do multimediów
Źródło zdjęć: © Creative
13.01.2009 16:09

Komórki macierzyste (stem cells) to podstawowe elementy konstrukcyjne
organizmów, posiadające niezwykłą możliwość przekształcania się w
wyspecjalizowane komórki. Zainspirowana tą koncepcją architektura ZMS wykorzystuje matrycę
zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych

Firma Creative Technology Ltd. zapowiedziała powołanie ZiiLABS (przedsiębiorstwa zależnego Creative), w wyniku połączenia 3DLABS – oddziału o 25-letniej historii i doświadczeniu jako wiodącego innowatora w dziedzinie programowalnej grafiki, mediów i aplikacji, oraz zasobów największej grupy w strukturach Creative – pionu urządzeń do rozrywki cyfrowej

Powołanie ZiiLABS i prezentacja nowego układu ZiiLABS ZMS-05 SoC (kompletny system w układzie scalonym) i nowej platformy Zii™ zapoczątkowuje erę StemCell Computing™. Nowy układ ZiiLABS ZMS-05 SoC został przedstawiony na targach Consumer Electronics Show, które odbyły się w dniach 8-11 stycznia w Las Vegas.

Obraz
© ZiiLABS ZMS-05 SoC (fot. ZiiLABS)

*Zalety technologii StemCell: *- Elastyczność - wykorzystując przełomową technologię programowalnych elementów obliczeniowych, stanowią w swojej istocie układy krzemowe definiowane przez oprogramowanie
- Skalowalność - od 10 Gigaflopów do Petaflopów (1015 operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę)
- Energooszczędność - ogromna moc obliczeniowa ZMS-05 SoC umożliwia wykonywanie większej liczby operacji w krótszym czasie, co przekłada się na niższe zużycie energii
- Kompletne rozwiązanie - Rozwiązania oparte na platformie Zii gotowej do wprowadzenia na rynek

*Nieograniczona elastyczność *
Komórki macierzyste (stem cells) to podstawowe elementy konstrukcyjne organizmów, posiadające niezwykłą możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki i tkanki niezbędne do życia i funkcjonowania. Zainspirowana tą koncepcją architektura ZMS wykorzystuje matrycę zoptymalizowanych pod kątem mediów Elementów Obliczeniowych (Processing Elements – PE) pełniących rolę „komórek macierzystych” zdolnych w każdej chwili podjąć jedną z wielu wyspecjalizowanych funkcji akceleracji wymaganych przez współczesne urządzenia obsługujące media. System oferuje korzyści w postaci elastyczności, wydajności i funkcjonalności w porównaniu do elementów krzemowych o stałych funkcjach, tradycyjnie stosowanych w układach SoC.
* Niewiarygodna skalowalność *
Skalowalność architektury ZMS znalazła zastosowanie w pierwszym teraflopowym akceleratorze o wymiarach arkusza A4 i zużywającym mniej energii elektrycznej niż komputer PC. Wykorzystując niemal nieograniczoną możliwość łączenia układów ZMS w łańcuchy można zbudować supernowoczesny hiperkomputer o mocy obliczeniowej wielu petaflopów. Urządzenie takie będzie przy tym 100 razy mniejsze, 100 razy bardziej energooszczędne i 100 tańsze niż konwencjonalny superkomputer.

*Wysoka wydajność energetyczna *
Dzięki gęstości obliczeniowej każdego Elementu Obliczeniowego, ZMS-05 SoC jest w stanie wykonać olbrzymią ilość obliczeń związanych z obróbką mediów w znacznie krótszym czasie, i pobierając znacznie mniej energii niż standardowy procesor; przekłada się to na dłuższy czas pracy na bateriach. Inteligentne systemy kontroli zasilania umożliwiają dopasowanie szybkości i zużycia energii przez procesor do wykonywanego zadania – nieużywane funkcje można całkowicie wyłączyć, wprowadzić w stan głębokiego uśpienia a następnie natychmiastowo uruchomić na przykład po kilku tygodniach bezczynności, co pomoże jeszcze bardziej przedłużyć żywotność baterii.

*Kompletne rozwiązania na platformie Zii *
Procesor ZMS-05 to matryca obróbki mediów, dwa rdzenie ARM i zestaw zintegrowanych kontrolerów urządzeń peryferyjnych oraz interfejsy sprzętowe, zaawansowane SDK i oprogramowanie middleware. Umożliwi to programistom, partnerom OEM, ODM i integratorom systemów tworzenie nieograniczonych kombinacji i projektowanie wysoce innowacyjnych produktów.

Więcej informacji na stronie www.Zii.com »

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)