Za kilkanaście miesięcy koniec NMT w Polsce

01.08.2007 01:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telekomunikacja Polska zrezygnuje z NMT. Na częstotliwości 450 MHz pojawi się technologia CDMA. Wystartował już program pilotażowy.

Centertel zrezygnuje z NMT. Na częstotliwości 450 MHz pojawi się technologia CDMA. Wystartował już program pilotażowy.

Program związany z CDMA450 ma mieć wysoki priorytet, a jego pełna realizacja ma zacząć się w ciągu kilkunastu miesięcy. Pod koniec 2008 roku w zasięgu nowej sieci ma być 2/3 populacji, a do końca 2009 roku - 98-99%. Technologia ma zapewniać stabilny transfer o wielkości 512 kb/s w stronę użytkownika. Cały projekt ma kosztować nawet pół miliarda zł.

Zdaniem prezesa TP Macieja Wituckiego, technologia ta pozwoli dotrzeć do obszarów tzw. "wykluczenia cyfrowego", zapewnić rozwój biznesowy tych rejonów i być skokiem cywilizacyjnym. TP planuje w ten sposób pozyskać kilkaset tysięcy użytkowników.

W tej chwili z technologii NMT na 450 MHz korzysta około tysiąca osób (jako telefonia komórkowa) oraz około 180 tys. klientów TP, którzy nie mają możliwości korzystania z usług po miedzianych kablach. W momencie przejścia na technologię CDMA, sieć NMT zostanie zamknięta - klienci Centertela będą mieli oferty przejścia do sieci Orange, a TP zostaną zmigrowani na nowe terminale, pracujące w sieci GSM.

Centertel ma pozwolenie na korzystanie z częstotliwości 450 MHz do 2016 roku. Może na niej wykorzystywać zarówno technologię NMT, jak i CDMA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)