Masz ten router? Natychmiast go wymień. Możesz stracić pieniądze

Masz ten router? Natychmiast go wymień. Możesz stracić pieniądze

Masz ten router? Natychmiast go wymień. Możesz stracić pieniądze
Źródło zdjęć: © Domena publiczna
Adam Bednarek
08.03.2019 10:36, aktualizacja: 09.03.2019 11:42

Eksperci z CERT Orange ostrzegają przed atakami na przestarzałe routery - producent nie wspiera już sprzętu, więc ten jest podatny na działania przestępców. Użytkownicy mogą straci spore sumy pieniędzy.

Zagrożony jest router D-Link DWR-921 z kartą LTE. Producent zakończył wsparcie dla tego modelu, co oznacza, że nie jest on w żaden sposób aktualizowany i chroniony. Dla przestępców to łatwy cel.

Jak informuje CERT Orange, przestępcy wykorzystują urządzenia do wysyłania wiadomości premium. "Za ich pośrednictwem wykupują np. kody dostępowe do usług subskrypcyjnych, by następnie sprzedawać je online" - czytamy na blogu CERT Orange. Rzecz jasna za wszystko płaci użytkownik routera.

Przestępcy zmienili swoją technikę. Wcześniej przejmowali kontrolę nad kamerami IP i przemysłowymi routerami, aby wysyłać wiadomości na numer zagraniczne, czerpiąc zarobek z terminowania ruchu SMS. Wykorzystując tę podatność, byli w stanie nabić rachunek na wysokość 26 tys. zł!

Jeśli więc korzystacie wciąż z routera D-Link DWR-921 – jak najszybciej go wymieńcie. Specjaliści radzą również, by zablokować wysyłanie SMS-ów na urządzeniach, w których znajduje się karta SIM.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (124)