Adres MAC: co to jest i do czego służy?

Adres MAC: co to jest i do czego służy?

Adres MAC: co to jest i do czego służy?
Źródło zdjęć: © Pinterest
06.06.2019 11:35, aktualizacja: 06.06.2019 11:58

Każde urządzenie sieciowe ma tak zwany adres fizyczny, innymi słowy adres MAC (Medium Access Control). Jest on unikatowy i nadawany przez producenta danej karty podczas produkcji. Jednak co to dokładnie jest adres MAC i do czego służy? Wyjaśnimy to na przykładach.

Wraz z adresem IP (który jest częścią oprogramowania sieci), istnieje również adres sprzętowy. Zazwyczaj jest to związane z kluczowym urządzeniem o nazwie karta sieciowa lub NIC. NIC jest w istocie kartą obwodu komputerowego, który umożliwia podłączenie komputera do sieci. Zamienia on dane w sygnał elektryczny, który może być przesłany przez sieć. Mając już te podstawowe informacje łatwiej będzie odpowiedzieć na pytanie, co to jest adres MAC.

Co to jest adres Mac i do czego służy?

Każda karta sieciowa standardu Ethernet posiada swój numer seryjny zwany MAC. Numer (adres) MAC jest 48-bitową liczbą podzieloną na dwie części: pierwsze 24 bity to kod producenta karty, kolejne 24 to jej unikatowy numer seryjny. Oto przykład z adresu MAC karty sieciowej Ethernet o wydanie: 00: 0A: 95: 9d: 68: 16.

Adres musi być unikalny, by można byłoby wykorzystać go w praktyce, na przykład do identyfikacji użytkownika w sieci. Właśnie z tego powodu prawie każdy administrator sieci osiedlowej wykorzystuje filtrowanie adresów MAC w swojej sieci, aby zapewnić dostęp do Internetu wyłącznie określonym użytkownikom.

Ponieważ adres MAC służy identyfikacji urządzeń w sieci, to, jeżeli kupimy nowy komputer (z nową kartą sieciową), lub router, prawdopodobnie będziemy musieli zwrócić się do administratora, by on zaktualizował nasz adres MAC.

Jak sprawdzić swój adres MAC?

Aby znaleźć adres MAC swojej karty sieciowej, trzeba wykonać następujące kroki:

  • Otworzyć menu "Start" i wybrać "Uruchom"
  • W oknie wyszukiwania wpisać polecenie: "cmd"
  • Pojawi się okienko, w którym musimy wpisać "ipconfig /all" w ostatnim wersie po "C:\Documents and Settings\user>". Potem potwierdzić klikając na "enter".
  • Po wpisaniu "ipconfig /all', wiersz poleceń wyświetli nam wszystkie ustawienie związane z siecią w naszym komputerze. Dla nas istotną jest tylko pozycja "Połączenie lokalne", a w nim "Adres fizyczny".
  • Otóż adresem MAC naszej karty sieciowej są 6 par znaków znajdujących się na prawo od napisu "Adres fizyczny".

Klonowanie adresu MAC

Część dostawców internetowych rejestruje adresy MAC kart sieciowych, uniemożliwiając podłączenie do sieci osób trzecich. Jest to w pewnym sensie zabezpieczenie, zwłaszcza dla osób, które nie są powiązane z IT i nie mają tak rozległej wiedzy na temat kart sieciowych. Istnieje więc stosunkowo prosta metoda pozwalająca ominąć ten rodzaj zabezpieczenia, która polega na klonowaniu adresu MAC.

Pierwszy sposób będzie przydatny dla urządzeń, które są bezpośrednio podłączone do Internetu za pomocą kabla sieciowego. W takiej sytuacji klikamy PPM na "Właściwości" Mój Komputer i wybieramy odnośnik "Menedżer urządzeń". Rozwijamy okno "Karty sieciowe" i dwukrotnie klikamy na kartę sieciową LAN, do której podłączony jest przewód ETHERNET. W zakładce Zaawansowane przechodzimy do menu "Właściwości" i odnajdujemy pozycję "Adres sieciowy". W tym miejscu wpisujemy adres MAC poprzednio podłączonej karty sieciowej – wpisując adres MAC w polu wartość pomijamy znaki rozdzielenia. W końcu klikamy OK i ponownie uruchamiamy komputer.

W przypadku posiadania routera, przede wszystkim musimy podłączyć do routera komputer posiadający dotychczas dostęp do sieci. Następnie musimy otworzyć okno przeglądarki internetowej, w pole adresowe wprowadzamy adres IP routera. Naciskamy klawisz "Enter". Aby zalogować się na stronie konfiguracyjnej urządzenia, wprowadzamy nazwę użytkownika i hasło. Z menu po lewej stronie wybieramy opcję "Network-> MAC Clone". Wybieramy opcję "Clone MAN Address". Funkcja ta spowoduje przypisanie routerowi adresu MAC komputera. Aby zapamiętać ustawienia, naciskamy przycisk "Save".

Źródło: Geekhood

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)