Współpraca Samsunga z Uniwersytetem Warszawskim

Współpraca Samsunga z Uniwersytetem Warszawskim

Współpraca Samsunga z Uniwersytetem Warszawskim
Źródło zdjęć: © SAmsung
18.12.2009 14:16

Samsung Electronics Poland R&D Center podpisało list intencyjny z Wydziałem Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. To deklaracja współpracy nad rozwijaniem innowacyjnych technologii oraz podnoszeniem standardów kształcenia przyszłych absolwentów. Porozumienie ma także na celu zapewnienie odpowiednio kwalifikowanej kadry na polski rynek, w tym docelowo - dla samego R&D Samsunga

Mieszczące się w Warszawie centrum badawczo-rozwojowe Samsunga jest jedną z kilkunastu jednostek badawczych, realizującą zadania wyznaczone przez centralę korporacji. Głównym obszarem działalności jest rozwijanie oprogramowania do telefonów komórkowych, telewizorów cyfrowych oraz dekoderów cyfrowych.

Globalna polityka firmy Samsung kładzie też duży nacisk na opartą o wzajemne korzyści współpracę centrów R&D z ośrodkami akademickimi. Stąd wspólna inicjatywa centrum badawczo-rozwojowego Samsunga i Uniwersytetu Warszawskiego.

Studenci i nauczyciele akademiccy WMIM UW będą mogli uczestniczyć w innowacyjnych projektach badawczych Samsunga, a pracownicy R&D będą prowadzić zajęcia na uczelni, m.in. w laboratorium Androida w ramach przedmiotu "Języki i narzędzia programowania".

Oprócz zajęć dydaktycznych i badań w planach jest również realizacja projektów deweloperskich z szeroko pojętych zagadnień użyteczności (interfejs użytkownika), modyfikacji i optymalizacji kodu systemów operacyjnych, opracowywanie kodów sterowników urządzeń oraz praca nad aplikacjami mobilnymi.

R&D w Polsce zatrudnia już absolwentów czołowych polskich szkół wyższych. Aktualnie w ośrodku pracuje 45. inżynierów, a w 2010 roku liczba ta ma wzrosnąć do 600. Ośrodek oferuje także praktyki studenckie, zarówno dla studentów z Polski, jak i z zagranicy. Takie założenie sprzyja wymianie informacji, wzajemnym inspiracjom i rozwojowi pomysłów o globalnym zasięgu.

W najbliższym czasie centrum badawczo-rozwojowe Samsunga otworzy również na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki dedykowane laboratorium, gdzie będą realizowane bardziej poufne badania oraz wspólne projekty.

Co roku koncern Samsung Electronics przeznacza na całym świecie 8-9% przychodu na badania i rozwój. W 2008 roku była to kwota 8 mld dolarów. Również w Polsce planowane są coraz większe inwestycje w ten sektor.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)