Windows 7 blokuje kodeki niezależnych producentów

Windows 7 blokuje kodeki niezależnych producentów

Windows 7 blokuje kodeki niezależnych producentów
Źródło zdjęć: © Windows
26.03.2009 14:42, aktualizacja: 30.03.2009 13:45

Gdy Microsoft poinformował, że Windows 7 oprócz własnych formatów dźwięku i obrazu w Windows Media Playerze 12 (WMP) i Windows Media Center (WMC) zamierza także obsługiwać standardy takie jak MPEG-2, MPEG-4, H.264 i AAC włącznie z dostarczeniem odpowiednich dekoderów, wielu obserwatorów wyrażało zdziwienie. Szybko jednak okazało się, że kodeki są przeznaczone tylko dla programów Microsoftu – inne aplikacje nie mają do nich dostępu. Jeden z programistów uniwersalnego dekodera audio/wideo ffdshow tryouts, posługujący się pseudonimem albain, odkrył, że krążąca w Internecie wersja poglądowa Windows 7 (build 7057) blokuje możliwość korzystania z alternatywnych dekoderów MPEG-4 i H.264 w aplikacjach WMP i WMC.

Obraz
© (fot. IDG)

Wraz z Windows 7 Microsoft wprowadza nową architekturę multimedialną –. Media Foundation, która zastąpi używaną dotychczas technologię DirectShow. Wprawdzie system obsługuje filtry DirectShow, to jednak preferowane są kodeki MediaFoundation. Podczas swoich eksperymentów albain stwierdził, że ffdshow funkcjonuje bezproblemowo w przypadku formatów, dla których Microsoft nie dostarcza kodeków Media Foundation. Jednak w przypadku obsługiwanych przez Windows 7 formatów takich jak MPEG-4 i H.264 zewnętrzny dekoder jest odłączany tuż przed odtworzeniem materiału – stwierdził programista. Ten stan rzeczy rodzi podejrzenie, że Windows 7 stawia na uprzywilejowanej pozycji kodeki Media Foundation. Gdy deweloper ffdshow testował własnoręcznie napisany filtr demonstracyjny zainstalowany w celu obsługi formatów MPEG-4 i H.264 przeżył niemiłą niespodziankę: jego filtr został nietknięty przez Windows Media Playera.

Uprzywilejowane kodeki są zapisywane w Windows 7 w Rejestrze systemowym pod HKEYCLASSESROOT\ względnie HKEYLOCALMACHINE\MediaFoundation\Transforms\Preferred. Uzupełnienie Właścicielem klucza jest konto TrustedInstaller, administratorzy w standardowych ustawieniach nie mają prawa tego zmieniać. Mogą jednak przejąć klucz (w menu kontekstowym: uprawnienia/zaawansowane/właściciel) i w ten sposób zapewnić sobie pełny dostęp.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)