Oprogramowanie multitouch dla Windows 7

Oprogramowanie multitouch dla Windows 7
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

29.05.2009 15:09, aktual.: 29.05.2009 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

We wpisie w blogu pracowników firmy Microsoft można znaleźć prezentację specjalnego pakietu oprogramowania multitouch dla systemu Windows 7. Pakiet nazywa się Touch Pack i składa się z sześciu aplikacji, które zostały stworzone specjalnie z myślą o obsłudze wielodotykowych ekranów z użyciem gestów. W tworzeniu oprogramowania wykorzystane zostały doświadczenia z dotykowego stolika Microsoftu Surface.

Obraz
© Używając Surface Globe w Virtual Earth 3. Engine, możemy nawigować po trójwymiarowym atlasie za pomocą gestów (fot. heise-online.pl)

Narzędzie Surface Globe za pomocą Virtual Earth 3. Engine umożliwia nawigowanie po trójwymiarowym atlasie przy użyciu gestów. W Surface Collage użytkownik aranżuje zdjęcia w wirtualnych zasobnikach za pomocą palców. Wygaszacz ekranu Surface Lagoon pokazuje podwodny krajobraz, w którym po dotknięciu na wodzie pojawiają się charakterystyczne kręgi. Poza tym Touch Pack zawiera także trzy gry, Blackboard (aplikacja podobna do Incredible Machines), klon Ponga (Rebound) oraz grę zręcznościową, w której przesuwa się papierowe stateczki po stawie (Garden Pond).

Pakiet programów nie został jeszcze opublikowany i według wpisu w blogu najprawdopodobniej będzie oferowany producentom pecetów z Windows 7 obsługujących technologię wielodotykową równolegle z rynkowym startem Windows 7. Wtedy z kolei ci producenci będą mogli zdecydować, czy chcą zainstalować na swoich komputerach w podstawowej konfiguracji jedną, kilka czy też wszystkie aplikacje typu multitouch. Microsoft nie udziela żadnych informacji w kwestii tego, czy te aplikacje będą też dostępne w przyszłości jako programy do samodzielnego pobrania.

Obsługa panelu użytkownika najnowszego wydania Release Candidate systemu Windows 7 za pomocą gestów jest możliwa dzięki aktualizacji sterowników, które zostały już przygotowane w wersjach dla wszystkich komputerów obsługujących wielodotykowość. Dla trzech komputerów typu Tablet PC HP Touchsmart tx2, Dell Latitude XT2 oraz jego poprzednika XT pakiet sterowników opracowała firma N-Trig. Dla komputerów biurkowych z ekranami wielodotykowymi firmy HP sterowniki do Windows 7 oferuje firma NextWindow.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)