10 niezbędnych skrótów w Windows 7

10 niezbędnych skrótów w Windows 7

10 niezbędnych skrótów w Windows 7
Źródło zdjęć: © Windows
21.10.2009 14:30, aktualizacja: 21.10.2009 14:49

Błyskawiczne uruchamianie ulubionych aplikacji, obsługa dodatkowych wyświetlaczy, natychmiastowe wyszukiwanie z menu start czy włączanie i wyłączanie przezroczystości okien - to tylko niektóre z możliwości wykorzystania skrótów klawiaturowych, jakie daje Windows 7. Prezentujemy zestawienie 10 rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę z nowym systemem Microsoftu

Windows 7 może okazać się najbardziej przyjaznym pod względem wykorzystania możliwości skrótów klawiaturowych systemem operacyjnym w historii. Użytkownik może w środowisku siódemki wykorzystywać możliwości klawiatury by błyskawicznie uruchamiać swoje ulubione aplikacje, włączać dodatkowe wyświetlacze i dokonywać wielu innych operacji. Proponujemy 1. skrótów, które - raz dobrze przyswojone - przez najbliższe miesiące przyspieszą i ułatwią Wam pracę z Windows 7. Uwaga - to uzależnia!

Obraz

Szybkie wyszukiwanie poprzez menu start

Na początek porada znana już z systemu Windows Vista. Zamiast klikać w menu start i następnie w interesujący nas skrót do aplikacji, dokumentu bądź materiału multimedialnego, wystarczy nacisnąć na klawiaturze klawisz "Windows" (Win) i potem nawigować za pomocą pierwszych liter poszukiwanego materiału. Po znalezieniu celu (możemy pomóc sobie strzałkami) wystarczy kliknąć Enter. Voila! Po co używać myszki?

Minimalizacja wielu okien jednocześnie: Win + Home

Kombinacja klawiszy Win + Home umożliwia w Windows 7 minimalizację wszystkich - za wyjątkiem aktualnie używanego - okien do dolnego paska zadań. Po ponownym wciśnięciu kombinacji Win + Home przywraca się okna do wcześniejszego stanu. Dzięki temu nie trzeba klikać ikonki "minimalizuj' przy każdym oknie z osobna. Szybkie i przyjemne.

Spraw by Windows był przezroczysty: Win + Spacja

Kombinacja klawiszy Win + Spacja jest odpowiednikiem narzędzia znajdującego się po prawej stronie dolnego paska zadań, w strefie zasobnika systemowego (system tray, systray). Dzięki niej wszystkie aktywne okna Windows stają się przezroczyste do momentu zwolnienia klawisza Win. To świetne rozwiązanie, które umożliwia m.in. chwilową dezaktywację okien, uruchomienie interesującego nas programu z pulpitu i ponowną aktywację okien. Dzięki temu nie ma potrzeby w ogóle minimalizować otwartych okien.

Szybkie uruchamianie aplikacji z paska zadań (1-9)

Od dłuższego czasu wiadomo już, że Windows 7 umożliwi bardzo szybkie uruchamianie najczęściej używanych aplikacji z poziomu paska zadań. Czy wiesz jednak, że system automatycznie numeruje te programy i umożliwia ich uruchomienie krótkim skrótem klawiszy? Za pomocą kombinacji Win + (cyfra od 1 do 9. możesz uruchomić dowolny z programów wymienionych na liście (1 to aplikacja najbliżej paska Start, 9 - najdalej).

Szybkie uruchomienie dowolnej aplikacji: przypisanie klawisza skrótu

Tak jak Vista, system Windows 7 umożliwia przypisanie klawisza skrótu do dowolnego zainstalowanego programu w systemie. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę programu, wybrać "Właściwości", a następnie zakładkę "Skrót". Potem klikamy na pole ze skrótem i wciskamy dowolną kombinację klawiszy, która pasowałaby nam do danej aplikacji, np. Ctrl + Shift + H. Następnie wybieramy OK. Od tego momentu wystarczy wybrać kombinację, aby uruchomić przypisany do niej program. Znasz szybszy sposób na uruchomienie ulubionej aplikacji?

Przenieś aktywne okno do boku: Win + Lewa lub Prawa Strzałka

Kombinacja polecana szczególnie użytkownikom monitorów z bardzo dużym ekranem. Dzięki niej można przenieść aktywne okno do prawej lub lewej strony ekranu - w zależności od zastosowanej strzałki.

Szybkie przybliżanie obrazu: Win + ( + )

W Windows 7 znalazł się ciekawy moduł umożliwiający przybliżanie obrazu w dowolnym miejscu, tam gdzie znajduje się kursor myszy. Aby to zrobić, należy wcisnąć Win oraz klawisz "+", następnie ustawić poziom przybliżenia i poruszać wirtualną lupą po ekranie. Wyjście z trybu przybliżenia następuje po wciśnięciu kombinacji Windows i "-".

Tryb prezentacji: Win + P

Dobra wiadomość dla osób, które często korzystają z komputera w celu wyświetlania prezentacji multimedialnych za pomocą projektorów. Szybkie wciśnięcie Win + P uruchamia panel ustawień ekranu. Następnie użytkownik może wybrać "Duplikuj" lub "Projektor" by przesłać obraz na duży ekran. Wciśnięcie 'Rozszerz" umożliwia wyświetlenie obrazu na drugim monitorze.

Utwórz nowy folder: Ctrl + Shift + N

Zapomnij o starej metodzie tworzenia nowych folderów. W Windows 7 utworzenie nowego folderu sprowadza się do wciśnięcia kombinacji Ctrl + Shift + N. Po tej akcji wystarczy wybrać nazwę folderu i kliknąć Enter. Rozwiązanie to działa w każdym oknie Explorera oraz na poziomie pulpitu.

Gadżety na pierwszy plan: Win + G

Windows 7 oferuje możliwość umieszczania gadżetów w dowolnym miejscu pulpitu, a nie tylko po prawej stronie ekranu jak to miało miejsce w systemie Windows Vista. Dzięki kombinacji Win + G możesz wywołać wszystkie gadżety na pierwszy plan ekranu, np. w momencie kiedy masz otwartych wiele okien zasłaniających Ci dostęp do mini-aplikacji.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)