W internecie sprawdzisz, gdzie w Polsce leży śnieg

Internetowy serwis, pokazujący - na bazie danych satelitarnych - jak dużą część Polski pokrywa śnieg, uruchomili naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) w Warszawie.

W internecie sprawdzisz, gdzie w Polsce leży śnieg

25.11.2011 15:25

Pod adresem http://gmes.cbk.waw.pl/snieg/ można obejrzeć aktualizowaną codziennie grafikę, która pokazuje pokrywę śnieżną kraju. W serwisie dostępne są również dane archiwalne sięgające 199. roku - poinformował Zespół Obserwacji Ziemi CBK PAN w przesłanym PAP komunikacie.

Informacja, na której bazują analizy naukowców z PAN, w całości pochodzi z obserwacji satelitarnych.

„Satelita pozwala nam za jednym razem zobaczyć, co się dzieje w całym kraju, a nie tylko w wybranych miastach, jak ma to miejsce przy obserwacjach naziemnych. To ważne przy badaniach pokrywy śnieżnej, która nie ma rozkładu ciągłego - mamy śnieg pod stopami, ale kilometr dalej może go już nie być: obserwator naziemny o tym nie wie, satelita - już tak”. - wyjaśnił dr Andrzej Kotarba, klimatolog z CBK PAN, pomysłodawca serwisu.

Naukowcy zaznaczyli przy tym, że zamieszczone w serwisie informacje nie powiedzą nam, czy najbliższy weekend spędzimy odśnieżając podjazd lub chodnik. Pozwalają jednak ogólnie oszacować, na ile jest to prawdopodobne.

Bardziej dociekliwi użytkownicy serwisu znajdą w nim wiele danych ilustrujących charakter minionych zim.

„Zauważamy tu dwa kontrastujące ze sobą typy zim: +łagodną+ i +ostrą+. Dominują te pierwsze, cechujące się wieloma krótkotrwałymi epizodami śnieżnymi w ciągu sezonu: śnieg zasypuje znaczną część Polski, ale tylko na kilka-kilkanaście dni, po czym następuje odwilż i sytuacja powtarza się po pewnym czasie. Gdy zima jest +ostra+, pokrywa śnieżna potrafi utrzymywać się na obszarze całego kraju nawet przez dwa miesiące. Nasze wykresy doskonale to ilustrują”. - opisał dr Kotarba.

Jak można przeczytać na stronie serwisu, pokrywa śnieżna jest jednym z najbardziej charakterystycznych wyznaczników pory zimowej. „Jej obecność wpływa na zmianę struktury bilansu energii - śnieg odbija dużo więcej promieniowania, niż niepokryta śniegiem roślinność, co powoduje ochładzanie atmosfery. Jednocześnie pokrywa śnieżna jest formą retencji wody, uwalnianej do środowiska z nastaniem wiosny lub nadejściem odwilży. Pojawienie się śniegu wpływa także na nasze codzienne życie - +ataki+ zimy znacząco utrudniają komunikację, kilka razy w roku paraliżując ruch na drogach i lotniskach. Szybko topniejący śnieg, niczym ulewne opady, gwałtownie dostarcza wody do sytemu rzecznego, co może skutkować wzrostem poziomu rzek, a nawet wystąpieniem zimowych i wiosennych powodzi”. - napisali badacze.

Serwis CBK PAN powstał w ramach międzynarodowego projektu GEONetCab (GEO Network for Capacity Building), którego celem jest określenie i wspomaganie warunków funkcjonowania rynku produktów, wykorzystujących zobrazowania satelitarne Ziemi. Szczególny nacisk w projekcie położony jest na monitoring środowiska i klimatu. Projekt realizują specjaliści z Polski (CBK PAN) oraz Holandii, Francji, Czech, Maroka i RPA.

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (1)