Gdzie i jak oglądać w Polsce zorze polarne?

Gdzie i jak oglądać w Polsce zorze polarne?
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

08.09.2017 11:24, aktual.: 08.09.2017 13:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Największy rozbłysk słoneczny od 12 lat spowodował, że zorze polarne będą widoczne również w Polsce, i to nie tylko nad morzem. Najlepszą okazję do ich obserwacji mamy szczególnie tej nocy, ale zjawisko powinno występować o zmroku przez cały weekend (8-9 września).

Ostatni rozbłysk słoneczny był ósmym najsilniejszym w historii. I spowodował, że zorze polarne pojawią się też w Polsce. A właściwie już się pojawiły. Na facebookowym blogu “Piorunująco” opublikowano zdjęcie zorzy widocznej z Wielkopolski. Uchwycono ją tej nocy, z czwartku na piątek:

Zorze mogą pojawić się w całej Polsce. Warto więc obserwować niebo szczególnie już tej nocy, a także w nocy z soboty na niedzielę.

Oczywiście z centrum miasta nie ma co liczyć na efektowne widoki. Najlepiej wyjechać na północ od miasta i znaleźć miejsce z odsłoniętym, północnym horyzontem - radzi Karol Wójcicki na facebookowym blogu “Z głową w gwiazdach”.

Choć zorza może być widoczna w całej Polsce - a nawet na terenie Słowacji - to największe szanse na jej dostrzeżenie mają mieszkańcy wybrzeża. W innych częściach kraju może być mniej widoczna, więc dlatego warto zabrać ze sobą aparat, który na dłuższej ekspozycji uchwyci słabe światła zorzy polarnej - czytamy na facebookowym profilu “Z głową w gwiazdach”.

Jak zwykle w obserwacji nieba przeszkodzić może pogoda - mamy jednak nadzieję, że niebo przynajmniej w niektórych częściach Polski będzie bezchmurne i uda wam się zauważyć zorzę polarną.

Nawet jeśli zorzy nie zauważycie, to jej obecność można odczuć. Wprawdzie zjawisko nie wpływa na zdrowie człowieka, ale mogą wystąpić zakłócenia w łączności i działaniu systemu GPS.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także