Udostępnianie zdjęć obniża radość życia

Udostępnianie zdjęć obniża radość życia

Udostępnianie zdjęć obniża radość życia
Źródło zdjęć: © Fotolia
17.03.2015 13:29, aktualizacja: 17.03.2015 14:55

Dzięki smartfonom i sieciom społecznościowym szybko możemy zapisać i podzielić się naszymi wspomnieniami. Jednak rozwój technologii w tym przypadku ma też ciemną stronę.

Autorzy bestsellerów z zakresu psychologii - Josehp Grenny i David Maxfield - przeprowadzili ankietę wśród 162. ludzi, by sprawdzić jak media społecznościowe wpływają na ich życie. 58% badanych wyraziło przekonanie, że trend do publikowania jak najbardziej perfekcyjnych zdjęć rujnuje ich radość z przeżywania chwili. Zamiast zwyczajnie cieszyć się zachodem słońca tracimy czas na to,by wykonać idealną fotkę, która - w domyśle - ma zgarnąć jak najwięcej lajków na Facebooku.

Impulsem do tych badań były dla Maxfielda 60-te urodziny, kiedy to zabrał swoje siostrzenice na boogie boarding, a następnie starał się uwiecznić te chwile na zdjęciach, zamiast rzeczywiście je przeżywać.

  1. respondentów przyznało, że na wakacjach przegapili najciekawszy moment, ponieważ starali się go uwiecznić w serwisach społecznościowych. Notorycznie tracimy też w ten sposób wydarzenia rodzinne. 75% badanych zdradziło, że skupiając się na zawartości smartfona było nieuprzejmym dla innych ludzi, a jedna osoba na cztery przyznała, że urządzenie przeszkodziło jej w intymnych chwilach.

Co bardziej przerażające, aż 14. respondentów ryzykowało własne bezpieczeństwo, by uzyskać fotkę, która przyniesie im popularność w serwisach społecznościowych (selfie na środku ruchliwego skrzyżowania w Hollywood itp.)

Badacze zauważyli korelację między "polowaniem na takie trofea", a niskim poziomem zadowolenia z życia - "Możesz mieć dużo znajomych na Facebooku, dużo lajków, możesz coraz częściej sprawdzać swój profil, ale w środku będziesz czuł się coraz bardziej pusty." - dodaje Maxfield.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Samsung Galaxy S6 Edge - wersje specjalne

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)