Trojan w oprogramowaniu do ładowarki Energizera

Trojan w oprogramowaniu do ładowarki Energizera

08.03.2010 11:30, aktual.: 08.03.2010 12:34

Aplikacja przeznaczona do ładowarki Duo USB firmy Energizer zawierała konia trojańskiego. Z jego pomocą można przejąć całkowitą kontrolę nad zainfekowanym komputerem. O odkryciu poinformował zespół Computer Emergency Response Team (US-CERT).

Oprogramowanie, które zostało już usunięte ze strony Energizera, było przeznaczone dla Windows i Mac OS X, jednak tylko wersja dla systemów Microsoftu zawierała trojana.

Zadaniem aplikacji było informowanie o poziomie naładowania akumulatorów. Po jej instalacji, w systemie pojawiał się plik Arucer.dll, umożliwiający pobieranie i wykonywanie plików, wysyłanie plików znajdujących się na komputerze jak też modyfikację rejestrów systemu. Trojan był aktywny także, gdy ładowarka nie była podłączona do komputera.

Obraz
© Ładowarka Duo USB (fot. Energizer)

Trojana można się pozbyć odinstalowując oprogramowanie Energizera, lub po prostu usuwając plik Arucer.dll, znajdujący się w katalogu System32. po czym trzeba zrestartować system.
Ładowarka, która została wycofana ze sprzedaży trafiła do sklepów w 200. r. Prócz Ameryki Północnej i Południowej, można ją było kupić także w Europie i Azji.
Więcej informacji na temat konia trojańskiego można znaleźć na stronach US-CERT oraz firmy Symantec.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (81)