Spór o prawa do marki IPAD w Chinach

Spór o prawa do marki IPAD w Chinach

Spór o prawa do marki IPAD w Chinach
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
29.10.2010 14:56

Specjalizująca się w technologiach LCD i LED tajwańska firma Proview grozi Apple'owi pozwem z paragrafu o znakach towarowych. "Pozwiemy ich w Chinach i Stanach Zjednoczonych o odszkodowanie" - oświadczył prezes zarządu Yang Rongshan w wywiadzie udzielonym gazecie "Financial Times". Firma produkująca sprzęt między innymi w Shenzen przed około dziesięciu laty opracowała tablet o nazwie I-Pad. Jednocześnie zastrzegła markę IPAD między innymi w Unii Europejskiej i Chinach

"W 200. roku Proview za 55 tysięcy dolarów odsprzedał globalny znak towarowy przedsiębiorstwu IP Application Development" - powiedział Yang, zapewniając, że nie podejrzewano wówczas nabywcy o jakiekolwiek powiązania z Apple'em. Producent wciąż uważa się za właściciela praw do marki na chińskim rynku, a rozpoczętą we wrześniu sprzedaż iPada w Państwie Środka traktuje jako naruszenie przepisów o znakach towarowych.

Obraz
© (fot. AFP)

Firma jest w ogromnych tarapatach finansowych, więc cenne prawa do marki mogłyby pomóc w rozwiązaniu tych problemów - powiedział Yang gazecie. Jak jednak informuje "Financial Times", chińskie banki będące wierzycielami przedsiębiorstwa zleciły zajęcie jego majątku w Shenzen wraz z obowiązującymi w Chinach prawami do marki. Podobno Proview zalega im ze spłatami kredytów o wartości 40. milionów dolarów.

Według relacji gazety sporny znak towarowy jest ponadto przedmiotem dalszych postępowań w Chinach i Hongkongu, gdzie Apple domaga się przyznania mu całości praw do marki IPAD. Producent iPada uważa, że prawa nabyte przezeń w 2006 roku dotyczą również chińskiego rynku. Do czasu wyjaśnienia sporu Proview ma sądowy zakaz sprzedaży praw do marki innym podmiotom.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)