Transmisja HD bez kabli

Transmisja HD bez kabli

08.01.2008 16:44

Podczas targów CES 2008, Panasonic poinformował o opracowaniu pierwszego na świecie systemu bezprzewodowej transmisji audio i video wysokiej rozdzielczości (HD), opartego na standardzie WirelessHD.

Rozwiązanie powstało we współpracy z amerykańską firmą SiBEAM i pozwala na przesyłanie nieskompresowanego materiału video w formacie HD pomiędzy telewizorem, a innymi urządzeniami audio-video (np. odtwarzaczem płyt Blu-ray) bez utraty jakości.

W przeciwieństwie do tradycyjnych technologii transmisji bezprzewodowej, nowy system wykorzystuje milimetrowe fale radiowe w paśmie 60 GHz, które zapewniają połączenie o odpowiednich dla formatu HD parametrach. W skład systemu _ Wireless HD _ wchodzi telewizor plazmowy z odbiornikiem oraz odtwarzacz Blu-ray z nadajnikiem i cyfrowa kamera HD.

Dzięki nowemu systemowi użytkownicy mają znacznie większą swobodę przy instalacji kina domowego w pomieszczeniu. Można na przykład powiesić telewizor plazmowy na ścianie, a odtwarzacz Blu-ray ustawić w dowolnym miejscu pokoju, nie martwiąc się położenie kabli. Technologia oferuje przepustowość 4 Gb/s na odcinku do 10 m wewnątrz pomieszczeń.

Stworzona przez firmę SiBEAM technologia sterowania wiązką sprawia, że system utrzymuje stabilne połączenie nawet wówczas, gdy na drodze między bezprzewodowym nadajnikiem, a odbiornikiem pojawi się przeszkoda. Gdy system wykryje obiekt przecinający wiązkę, natychmiast znajdzie inną ścieżkę utrzymując stabilne połączenie i gwarantując nieprzerwaną transmisję sygnału.

Standard WirelessHD jest określony przez konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Intel Corporation, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), NEC Corporation, Samsung Electronics, SiBEAM, Sony Corporation oraz Toshiba Corporation.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)