Transmisja HD bez kabli

Strona głównaTransmisja HD bez kabli
08.01.2008 16:44

Podczas targów CES 2008, Panasonic poinformował o opracowaniu pierwszego na świecie systemu bezprzewodowej transmisji audio i video wysokiej rozdzielczości (HD), opartego na standardzie WirelessHD.

Rozwiązanie powstało we współpracy z amerykańską firmą SiBEAM i pozwala na przesyłanie nieskompresowanego materiału video w formacie HD pomiędzy telewizorem, a innymi urządzeniami audio-video (np. odtwarzaczem płyt Blu-ray) bez utraty jakości.

W przeciwieństwie do tradycyjnych technologii transmisji bezprzewodowej, nowy system wykorzystuje milimetrowe fale radiowe w paśmie 60 GHz, które zapewniają połączenie o odpowiednich dla formatu HD parametrach. W skład systemu _ Wireless HD _ wchodzi telewizor plazmowy z odbiornikiem oraz odtwarzacz Blu-ray z nadajnikiem i cyfrowa kamera HD.

Dzięki nowemu systemowi użytkownicy mają znacznie większą swobodę przy instalacji kina domowego w pomieszczeniu. Można na przykład powiesić telewizor plazmowy na ścianie, a odtwarzacz Blu-ray ustawić w dowolnym miejscu pokoju, nie martwiąc się położenie kabli. Technologia oferuje przepustowość 4 Gb/s na odcinku do 10 m wewnątrz pomieszczeń.

Stworzona przez firmę SiBEAM technologia sterowania wiązką sprawia, że system utrzymuje stabilne połączenie nawet wówczas, gdy na drodze między bezprzewodowym nadajnikiem, a odbiornikiem pojawi się przeszkoda. Gdy system wykryje obiekt przecinający wiązkę, natychmiast znajdzie inną ścieżkę utrzymując stabilne połączenie i gwarantując nieprzerwaną transmisję sygnału.

Standard WirelessHD jest określony przez konsorcjum, w skład którego wchodzą firmy Intel Corporation, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial (Panasonic), NEC Corporation, Samsung Electronics, SiBEAM, Sony Corporation oraz Toshiba Corporation.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)