CES2010: Nowe kamery HD Samsunga

CES2010: Nowe kamery HD Samsunga

CES2010: Nowe kamery HD Samsunga
12.01.2010 13:28, aktualizacja: 12.01.2010 13:45

Samsungzaprezentował nową rodzinę cyfrowych kamer Full HD serii S
- pierwszych na świecie kamer zapewniających łączność Wi-Fi i DLNA. Na serię S składają się trzy najlepsze modele kamer Full HD w historii firmy Samsung: HMX-S10, HMX-S15
i HMX-S16. Wszystkie trzy urządzenia wyposażono w nowy, opracowany przez Samsunga procesor Victoria Engine oraz 1/2,3-calową matrycę CMOS BSI (Back Side Illumination).

Łączność Wi-Fi i DLNA
Nowe kamery Samsung HMX-S1. i HMX-S16 jako pierwsze na świecie zapewniają łączność Wi-Fi i DLNA. Wyposażono je w technologię Samsung AllShare, która ułatwia przeglądanie, zarządzanie i przesyłanie treści — w tym wideo Full HD — do innych urządzeń obsługujących DLNA. Dzięki zintegrowanej łączności Wi-Fi użytkownicy nie muszą już podłączać żadnych kabli, aby obejrzeć wideo HD i cyfrowe zdjęcia na ekranie telewizora HD lub komputera. Mogą również wykorzystać połączenie HDMI, aby obejrzeć nakręcony materiał na urządzeniach bez standardu DLNA.

Obraz
© Kamera S10 (fot. Samsung)

Optyka Schneider i 3,5-calowy, dotykowy ekran LCD
Kamery Samsung serii S wykorzystują optykę firmy Schneider. Każde z urządzeń wyposażono w mocny obiektyw Schneider Kreuznach Varioplan-HD z 18-krotnym zoomem Intelli-zoom. Ta, opracowana przez firmę Samsung, nowa funkcja umożliwia zbliżenia powyżej 15. bez obniżania jakości. Obiektyw Kreuznach Varioplan-HD w kamerach serii S jest połączony z systemem stabilizacji optycznej, który ogranicza rozmycie i drżenie obrazu. Zwiększony komfort użytkowania zapewnia duży, 3,5-calowy, dotykowy ekran LCD z trójwymiarowym interfejsem graficznym (GUI).

Procesor wideo i matryca CMOS
Ważnym elementem kamer Full HD Samsung serii S jest nowa matryca BSI CMOS, która absorbuje więcej światła niż konwencjonalne matryce i zapewnia wysoką jakość obrazu nawet przy słabym oświetleniu. Możliwości matrycy uzupełnia nowy procesor wideo Victoria Engine, zaprojektowany specjalnie pod kątem optymalizacji działania kamer HD. Procesor oferuje efektywny, trójwymiarowy filtr redukcji szumów, który jednocześnie zachowuje szczegóły i krawędzie, zapewniając klarowny obraz wideo i wysoką jakość zdjęć. Procesor rozszerza też gamę barw i zwiększa jakość obrazu dzięki dodatkowym modułom do obróbki wideo, na przykład do regulacji kontrastu, tonów bieli i odcieni barwnych. Pomimo wszystkich zaawansowanych funkcji procesor Victoria Engine zużywa minimalną ilość energii dzięki 45-nanometrowej technologii produkcji chipów, co znacząco wydłuża czas pracy kamery na zasilaniu bateryjnym do ponad dwóch godzin.

*Technologia SSD *
Kamery serii S wykorzystują wbudowaną pamięć SSD (Solid State Drive), która ma znaczną przewagę nad dyskami twardymi (HDD) w kamerach cyfrowych. Technologia SSD zapewnia wyższą trwałość niż inne rodzaje pamięci podręcznej. Ponadto nie zawiera ruchomych części, co znacznie ogranicza ogólne zużycie energii i zwiększa niezawodność. Brak ruchomych części sprawia również, że technologia SSD jest bardziej trwała oraz odporna na wstrząsy i wibracje, które mogą powodować uszkodzenia kamer cyfrowych z dyskiem twardym. Nowa technologia pozwoliła również na skrócenie czasu potrzebnego do uruchomienia urządzenia oraz zapisu / odczytu danych, co jest ważne w przypadku rejestrowania obrazu w rozdzielczości Full HD. W modelu HMX-S1. zastosowano wbudowaną pamięć SSD o pojemności 64GB (32GB w modelu HMX-S15). Obie kamery umożliwiają też zwiększenie pojemności za pomocą dodatkowych kart pamięci SD/SDHC. Kamera HMX S10 nie posiada wbudowanej pamięci, więc do zapisu materiału potrzebna jest karta SD/SDHC.

Unikalne funkcje
Nowe kamery Samsung serii S wyposażono w szereg nowatorskich funkcji, jak na przykład lampa błyskowa, która ułatwia robienie cyfrowych zdjęć o rozdzielczości 1. megapikseli, opcja drukowania storyboardów czy możliwość filmowania w zwolnionym tempie (300 klatek na sekundę przy rozdzielczości 368x200 pikseli lub 600 klatek na sekundę przy rozdzielczości 192x112 pikseli). W urządzeniach znajdziemy również funkcję nagrywania poklatkowego, która pozwala na twórcze eksperymentowanie. W trybie tym kamera rejestruje pojedyncze obrazy w odstępie czasu zdefiniowanym przez użytkownika - co 1, 3, 5, 10, 15 lub 30 sekund - i zapisuje je w jednym pliku filmowym.

Kolejne cztery kamery cyfrowe to przedstawiciele serii H – HMX-H200, HMX-H203, HMX-H204 oraz HMX-H205. Stanowią one dobre rozwiązanie dla użytkowników poszukujących możliwości rejestrowania obrazów w wysokiej jakości za przystępną cenę.

Każda z czterech nowych kamer serii H korzysta z nowego sensora BSI CMOS. Kamery serii H posiadają także wbudowaną pamięć w technologii Solid State Drive (SSD), co przekłada się na żywotność baterii sięgającą dwóch godzin. Wbudowany dysk SSD wykorzystano w modelach HMX-H20. (32GB), HMX-H204 (16GB) oraz HMX-H203 (8GB). Wszystkie kamery mają możliwość rozszerzenia wbudowanej pamięci poprzez złącze kart SD/SDHC. Model HMX-H100 nie posiada dysku SSD, więc do zapisu materiału potrzebna jest karta SD/SDHC.

Obraz
© Model H200 (fot. Samsung)

Nowe kamery Samsung serii H wyposażono w obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym i szerokim kątem widzenia 3. mm. W porównaniu z tradycyjnie stosowanymi soczewkami 40-50 mm, szerokokątna optyka nowych urządzeń pozwala zmieścić w kadrze znacznie więcej.

Obiektywy kamer serii H wyposażono również w system optycznej stabilizacji obrazu eliminujący efekt poruszonych i rozmazanych ujęć. Zastosowany tu system Smart Optical Image Stabilization redukuje wstrząsy i nieostrość w większym zakresie kadru i w efekcie generuje obraz o lepszej jakości, niż porównywalne urządzenia. Obrotowy ekran dotykowy LCD o przekątnej 2.7 cala i rozdzielczości 230. pikseli oferuje łatwy i wygodny dostęp do wszystkich funkcji i ustawień kamery.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)