TP będzie internetyzowała Małopolskę z władzami województwa

TP będzie internetyzowała Małopolskę z władzami województwa

17.04.2007 16:51, aktualizacja: 18.04.2007 13:04

16. kwietnia Telekomunikacja Polska i Urząd Marszałkowski województwa małopolskiego podpisały porozumienie o współpracy w rozbudowie infrastruktury szerokopasmowej w ramach projektu Małopolska Sieć Szerokopasmowa. Porozumienie zapewnia wzajemną koordynację inwestycji podejmowanych przez województwo małopolskie oraz przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

Wcześniej TP podpisała dwa listy intencyjne o współpracy z samorządami w budowie infrastruktury szerokopasmowego dostępu do Internetu. W październiku 2006 roku z marszałkiem woj. małopolskiego i w lutym 2007 roku z marszałkiem woj. dolnośląskiego.

Województwo Małopolskie sfinansuje ze środków unijnych i własnych budowę nowej sieci telekomunikacyjnej. Z kolei Telekomunikacja Polska zapewni przyłącza do klientów i zaplecze informatyczne (np. serwery, centrale).

Celem projektu _ Małopolska Sieć Szerokopasmowa _ jest budowa infrastruktury gwarantującej dostęp do usług szerokopasmowych, szczególnie na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, które nie są opłacalne dla operatorów komercyjnych. Do 2012 roku 90% gospodarstw domowych w Małopolsce ma mieć dostęp do sieci - obecnie takich możliwości nie ma aż 31% gospodarstw.

W efekcie minimum 90% gospodarstw domowych i 100% przedsiębiorstw w województwie będzie miało zagwarantowany dostęp o prędkości transmisji co najmniej 6 Mb/s do użytkownika oraz 1 Mb/s od użytkownika. Prowadzone równolegle do omawianego projektu działania (wydaje się, że najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie technologii radiowych, np. WiMAX) powinny zapewnić pozostałym gospodarstwom domowym (najwyżej 10%) dostęp o prędkości 1 Mb/s do użytkownika i 128 kb/s od użytkownika.

Budżet projektu, w przeważającej mierze oparty o środki funduszy europejskich wyniesie 50 mln euro (z tego na dofinansowanie z UE przypada około 42,5 mln euro, a na wkład własny województwa - około 7,5 mln euro). Porównywalne środki zostaną zainwestowane przez operatorów komercyjnych w rozwój sieci komplementarnych do budowanych ze środków publicznych.

W 2007 roku będą prowadzone prace przygotowawcze (m.in. audyt obecnego stanu infrastruktury szerokopasmowej, studium wykonalności). Od roku 2008 rozpocznie się właściwa realizacja inwestycji. Projekt zrealizowany będzie do końca 2012 roku.

W latach 2007-2013 na rozwój społeczeństwa informacyjnego Polska może otrzymać z funduszy Unii Europejskiej ponad 1,3 mld euro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)