TP zinternetyzuje wiejskie biblioteki

TP zinternetyzuje wiejskie biblioteki

TP zinternetyzuje wiejskie biblioteki
11.04.2009 08:57, aktualizacja: 14.04.2009 11:58

Telekomunikacja Polska zapewni szerokopasmowy dostęp do Internetu wszystkim bibliotekom na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach. Program mający na celu przekształcenie bibliotek w wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne, ma objąć 6700 placówek.

Przy realizacji tego projektu TP współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

_ Jesteśmy gotowi na ustalonych wspólnie zasadach, wyposażyć biblioteki w niezbędne urządzenia do dostępu do Internetu stacjonarnego lub w technologii CDMA oraz zapewnić wszystkim bibliotekom biorącym udział w programie bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu _ - deklaruje Maciej Witucki, prezes TP.

_ Grupa TP jest gotowa podjąć rozmowy z partnerami projektu w celu ustalenia listy bibliotek, które zostaną objęte programem. Bierze również pod uwagę możliwość przyspieszenia inwestycji, by w jak najkrótszym terminie zapewnić dostęp do Internetu tym bibliotekom _ - napisano w komunikacie.

Z wstępnych analiz wynika, że około 30% bibliotek w Polsce nie ma dostępu do Internetu. Problem nie dotyczy tzw. bibliotek głównych, jednak spośród 4200 filii bibliotek ponad połowa, czyli około 2500 placówek nie ma dostępu do Internetu. Są to z reguły placówki położone z dala od ośrodków miejskich.

Przypomnijmy, że operator usługi powszechnej na podstawie Prawa Telekomunikacyjnego, jakim TP jest od 5. maja 2006 roku, m.in. w wypadku szkół, publicznych centrów kształcenia, ośrodków wychowawczych oraz bibliotek, jest zobowiązany, oprócz usługi powszechnej, świadczenia usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu. Choć nie za darmo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)