Telefon chroni przed rakiem skóry

Telefon chroni przed rakiem skóry

Telefon chroni przed rakiem skóry
Źródło zdjęć: © Stockbyte/Thinkstock
29.11.2010 11:11, aktualizacja: 14.06.2012 13:01

W Australii nowa aplikacja na telefon komórkowy ostrzega przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym

W Australii nowa aplikacja na telefon komórkowy ostrzega przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym - informuje Reuters.

Australia jest krajem, w którym wskaźnik umieralności na raka skóry jest nieporównywalnie wyższy niż w innych krajach. Każdego roku umiera tam 1.85. ludzi z powodu tego właśnie nowotworu.

Obraz
© (fot. Stockbyte/Thinkstock)

"Wielu ludzi korzysta z termometrów i prognozy pogody by sprawdzić, kiedy będą potrzebować ochrony skóry. Jednak to ultrafiolet jest tu największym problemem, co można odczuć na własnej skórze" - stwierdza Sue Heward z SunSmart Manger w australijskim Cancer Council.

Cancer Council w celu dotarcia do młodych ludzi nie do końca świadomych zagrożenia promieniowaniem postanowili wynaleźć odpowiednią aplikację na komórkę. Aplikacja na iPhone jest bezpłatna. Każdego dnia informuje o temperaturze powietrza, nadchodzących zmianach pogodowych, a także, co najważniejsze, o najwyższych spodziewanych poziomach UV danego dnia.

Aplikacja posiada wbudowany alarm, ostrzegający o tym, kiedy promieniowanie staje się niebezpieczne. Wyposażona jest również w funkcję GPS by zlokalizować użytkownika i ustalić dane odpowiadające jego miejscu przebywania. Użytkownik dowiaduje się z niej w jakich godzinach będzie potrzebował ochrony oraz na jak wysokie zagrożenie promieniowaniem UV jest w danej chwili narażony.

"Największą zaletą aplikacji jest to, że telefon jest zawsze w naszej kieszeni, dostępny w każdej chwili. Nie ma potrzeby iść do domu i włączać komputera czy otwierać gazety by dowiedzieć się jaka ma być właśnie pogoda" - mówi Heward.

Poręczność jest atutem tego wynalazku tym bardziej, że aplikację można bezpłatnie pobrać z internetu.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)