Demaskujemy mity na temat telefonów komórkowych
Niektóre z nich są tak nieprawdopodobne, że aż ciężko zrozumieć, jak ludzie mogliby faktycznie w coś takiego uwierzyć.
14.06.2012 | aktual.: 14.06.2012 12:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mit 1. Przy pomocy komórki można otworzyć samochód, nawet nie mając kluczyków. Wiele osób twierdzi, że jeśli zadzowni do nas ktoś, kto posiada kluczyki od danego auta, my staniemy w odległości około 3. centymetrów od pojazdu, po czym ta druga osoba uruchomi kluczyk blisko swojego telefonu w czasie rozmowy z nami – wtedy "tadam!", drzwi się otworzą.
_ Prawda? _ Bzdura!
Mit 2. Komórki powodują zagrożenie rozbicia się samolotu, zakłócając pracę urządzeń pokładowych.
_ Prawda? _ Prawdą jest, że obsługa maszyny zwraca się do pasażerów z prośbą o wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych. Jak często twierdzą jednak sami piloci ”Nie chcemy po prostu, żeby nam laptopy fruwały luzem po całym pokładzie”. Ostatnie badania NASA nie potwierdzają zadnego związku pomiędzy używaniem telefonów komórkowych w samolocie, a pracą urządzeń pokładowych, dowodząc że te drugie są odpowiednio zabezpieczone, by nie dać się jakiemuś tam kawałkowi plastiku. Jednak linie lotnicze nie rezygnują z komunikatu o ich wyłączaniu zgodnie z ideologią ”Lepiej się zabezpieczyć, niż później żałować”.
Mit 3. Telefony komórkowe mogą sprawić, że stacja benzynowa stanie w ogniu.
_ Prawda? _ Mit stary jak świat, to znaczy pochodzący jeszcze z lat 90., kiedy wiadomość o tej treści, grożąca potencjalnymi, mrożącymi krew w żyłach konsekwencjami, szalała po nielicznych jeszcze skrzynkach mailowych całego świata. Według niej Shell Oil ostrzegał przed używaniem komórek na stacjach benzynowych, bo ich sygnał może doprowadzić do zapłonu paliwa. Oczywiście to wierutna bzdura. Po pierwsze nikt z Shella nigdy czegoś takiego nie twierdził, po drugie nie ma na to szans.
Mit 4. Częste używanie telefonu komórkowego powoduje raka mózgu.
_ Prawda? _ Nie zostało to jeszcze potwierdzone. Ale też i nie zostało jeszcze do końca obalone.
Mit 5. Sygnały telefonii komórkowej zakłócają pracę urządzeń medycznych i zabijają pacjentów.
_ Prawda? _ Tak, a jak już ich zabiją, to potem tańczą na ich grobach. Oczywista nieprawda.
Mit 6. Noszenie komórki w kieszeni spodni może zmniejszyć liczbę plemników.
_ Prawda? _ Usiądźcie, weźcie głęboki wdech, uspokójcie się i przeczytajcie te trzy litery: tak. To niestety prawda (rozlega się odgłos wyrzucanych na szybko przez okno smartfonów).
Mit 7. Każdy telefon ma rezerwę baterii, którą można uruchomić kombinacją *3370#. Potem jest ona uzupełniana przy kolejnym ładowaniu.
_ Prawda? _ Nie, a czasem nawet wręcz przeciwnie. W niektórych modelach Nokii na przykład *3370. zwiększa jakość dźwięku podczas prowadzonych rozmów, skracając w ten sposób czas pracy baterii.