Tanie smartfony, którymi zrobisz świetne zdjęcia. Aparat przestanie być potrzebny

Tanie smartfony, którymi zrobisz świetne zdjęcia. Aparat przestanie być potrzebny

Tanie smartfony, którymi zrobisz świetne zdjęcia. Aparat przestanie być potrzebny
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Katarzyna Rapczyńska-Lubieńska
06.09.2019 11:05, aktualizacja: 08.09.2019 09:09

Moda na robienie zdjęć smartfonami wciąż trwa, a producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologii. Oto jak zrobić świetne zdjęcia nawet niedrogim urządzeniem.

Obecnie smartfon jest tak popularnym narzędziem, że prawie każdy robi nim zdjęcia. Nic dziwnego – zamiast ciężkiej lustrzanki wolimy aparat, który można po prostu trzymać w kieszeni. Na rynku mamy bardzo wiele modeli, które różnią się zarówno ceną, jak i jakością. Przyjrzyjmy się zatem niedrogim smartfonom i sprawdźmy, które z nich rzeczywiście potrafią robić zdjęcia dobrej jakości.

Tańsze zamienniki lustrzanek

Pierwsza rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to liczba megapikseli – im więcej, tym większa będzie rozdzielczość i ostrość obrazu. Zastosowana w telefonach Alcatel 13-pikselowa matryca pozwala robić przyjemne dla oka zdjęcia. Na uwagę zasługuje dobre odwzorowanie kolorów i stojąca na wysokim poziomie szczegółowość.

Fotografie robione w ciągu dnia wychodzą bardzo naturalnie, a kolory nie są w żaden sposób przekłamane. Smartfony Alcatel całkiem dobrze radzą sobie również z robieniem zdjęć wieczorem, pod warunkiem, że nie jest zbyt ciemno. Fotografując bardziej dynamiczne sceny, musimy liczyć się z tym, że zdjęcia mogą wyjść zamazane.

Coraz lepsze zdjęcia robione nocą

Obecnie wiele smartfonów potrafi wykonywać fotografie bardzo wysokiej jakości. Kolejnym przykładem są modele Nokia, które umożliwiają robienie zdjęć niemal w każdych warunkach, także nocą. Mają aparat tylny o rozdzielczości 13 Mpix z zaawansowaną technologią fotografowania, dzięki czemu potrafią robić lepsze zdjęcia niezależnie od warunków oświetleniowych.

Doskonałej jakości zdjęcia można zrobić, korzystając także z aparatów Motorola. Można wyeksponować obiekt w trybie portretowym, dodając piękny efekt rozmycia w tle. Ciekawym dodatkiem jest funkcja "kolor sportowy", która pozwala zachować jeden kolor i zmieć pozostałą część zdjęcia na czarno-białe. W ten sposób możemy tworzyć fotografie na zaawansowanym poziomie, bez potrzeby korzystania z programów do obróbki graficznej.

Jak zrobić dobre zdjęcie smartfonem?

Nigdy nie wiadomo, kiedy staniemy się świadkami ciekawej historii, którą warto będzie uwiecznić na zdjęciu. Zanim jednak chwycimy za telefon, zastanówmy się, jak uzyskać pożądany efekt. Nie wystarczy jedynie ładny obiekt i trzymanie ręki nieruchomo. Robiąc zdjęcie, należy pamiętać, aby horyzont zawsze był prostopadły do kadru.

Warto też zostawić nieco przestrzeni dookoła – potem można wykadrować interesujący nas fragment. Lepiej też zrezygnować z zoomu, ponieważ powiększana w ten sposób fotografia mocno traci na jakości. Nie róbmy zdjęcia pod słońce i unikajmy robienia ich w samo południe. I jeszcze jedno: warto korzystać z popularnej opcji "seria zdjęć". Nigdy nie wiadomo, który kadr okaże się tym idealnym.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)