Urządzenia wielofunkcyjne. Drukarka, skaner i kopiarka w jednym

Urządzenia wielofunkcyjne. Drukarka, skaner i kopiarka w jednym

Urządzenia wielofunkcyjne. Drukarka, skaner i kopiarka w jednym
Źródło zdjęć: © iStock.com | FabrikaCr
Sylwia Ścibak
02.09.2019 14:54

Urządzenie wielofunkcyjne to sprzęt przydatny nie tylko w biurze. Będzie też dobrym wyborem do każdego domu, w którym swobodne skanowanie, kopiowanie czy drukowanie dokumentów ułatwia pracę oraz naukę. Jaki model warto wybrać?

Urządzenie wielofunkcyjne nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i biurowego. Łączy w sobie funkcjonalność skanera, kopiarki, drukarki, również faksu. Współczesne modele wyposaża się często w karty sieciowe, zarówno te obsługujące połączenia bezprzewodowe, jak i przewodowe. To niesamowicie ułatwia korzystanie, gdyż nie trzeba chodzić z pokoju do pokoju po to, by móc obsłużyć plik na komputerze, do którego urządzenie wielofunkcyjne jest bezpośrednio podłączone. Tego typu sprzęty pozwalają zaoszczędzić miejsce na biurku, ale na niektóre bardziej zaawansowane modele (te przeznaczone głównie do biura) trzeba przeznaczyć osobny kąt.

Urządzenia wielofunkcyjne - drukarka

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego jest rodzaj drukarki. Niektóre modele posiadają drukarkę laserową, inne zaś atramentową. Modele atramentowe świetnie sprawdzają się w domu albo w małym biurze, ponieważ ich częsta eksploatacja wiąże się z regularną wymianą pojemników z tuszem, który bywa relatywnie drogi (jeśli bierzemy pod uwagę oryginalne modele). Ponadto drukarki atramentowe generalnie są tańsze od modeli laserowych i mogą drukować kolorowe zdjęcia w zadowalającej jakości.

Drukarki laserowe świetnie sprawdzają się przy drukowaniu dużej liczby dokumentów, zestawień, wykresów, zarówno w kolorze, jak i w czerni i w bieli. Będą więc dobrym wyborem do biur, gdzie liczy się szybkość druku, jego jakość przy stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.

Urządzenia wielofunkcyjne - komunikacja

Urządzenia wielofunkcyjne standardowo wyposażone są w przewód z końcówką USB, który podłącza się bezpośrednio do komputera. Jednak bardzo przydatną opcją jest komunikacja za pomocą sieci. W tym wypadku warto rozważyć zakup modelu z kartą sieci bezprzewodowej Wi-Fi, dzięki której drukowanie dokumentów z laptopa znajdującego się w drugim pomieszczeniu nie będzie kłopotliwa. Warto też wziąć pod uwagę modele ze slotem na kartę pamięci albo USB, do którego można podłączyć pendrive'a. Dzięki temu nie musimy uruchamiać komputera, by obsłużyć potrzebne dokumenty.

Urządzenia wielofunkcyjne - rozmiary

Urządzenie wielofunkcyjne może mieć znacznie większe rozmiary od standardowej drukarki, toteż przy zakupie odpowiedniego modelu warto zwracać uwagę na to, gdzie go postawimy i czy dostęp do gniazdka elektrycznego oraz ewentualnie gniazda sieciowego będzie swobodny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)