Kompakt zamiast smartfona. Zrobisz dobre zdjęcia niedrogim sprzętem

Obecnie dla przeciętnego użytkownika jednym z najważniejszych parametrów smartfona jest aparat. Czasem jednak zamiast płacić kilkaset złotych więcej za kilka megapikseli, lepiej będzie postawić na praktyczny i niewielki aparat kompaktowy. Jakość zdjęć będzie lepsza.

Kompakt zamiast smartfona. Zrobisz dobre zdjęcia niedrogim sprzętem
Źródło zdjęć: © flickr.com | Harshit Sekhon

Jeżeli twój obecny telefon ma się dobrze, a mimo to chcesz robić zdjęcia lepszej jakości, warto pomyśleć o alternatywie. Aparat cyfrowy z powodzeniem zadowoli wymagania fotografów-amatorów i przyda się podczas robienia zdjęć zarówno w dzień, jak i w nocy.

Megapiksele i matryca

Wybór aparatu po części zależy od tego, co planujesz zrobić ze zdjęciami. Zdjęcia w rodzinnych albumach mają zwykle wielkość 10 x 15 cm, więc duża szczegółowość zdjęć jest zwyczajnie niepotrzebna. Jeśli natomiast zwykle przeglądasz je na ekranie komputera, to powinny być na tyle dokładne, by przybliżenie nie powodowało drastycznego pogorszenia jakości.

Dobry aparat zapewnia odpowiedni balans między wielkością matrycy a liczbą megapikseli. Po odsłonięciu migawki światło padające na matrycę pozwala zarejestrować zdjęcie. Wielkość matryc montowanych w smartfonach jest na tyle ograniczona, że zagęszczenie pikseli jest zbyt duże, a przez to są one mniejsze. W efekcie przerwy między poszczególnymi pikselami zajmują dość sporo miejsca, a co za tym idzie matryca "łapie" nieodpowiednią ilość światła. To z kolei sprawia, że jakość zdjęć przy słabym oświetleniu może pozostawiać wiele do życzenia.

Aparaty kompaktowe ze względu na swoją budowę umożliwiają zamontowanie w nich większej matrycy, co przy takiej samej liczbie pikseli daje o wiele lepszy efekt. Duża matryca ma więc kluczowe znaczenie jeśli chodzi o jakość zdjęć robionych w trudnych warunkach, na przykład w nocy. Wybierając aparat kompaktowy warto zainwestować w model z matrycą CCD – cechuje się większą czułością od standardowych matryc CMOS.

Obraz
© Shutterstock.com

W aparatach kompaktowych do dyspozycji mamy dwa rodzaje zoomów: optyczny i cyfrowy. Różnią się od siebie tym, że optyczny przybliża obraz przed zrobieniem zdjęcia, a cyfrowy najpierw robi zdjęcie, a dopiero później wycina przybliżony fragment, w związku z czym mogą pojawić się problemy z ostrością. Fotografowie amatorzy powinni więc wybierać sprzęt z zoomem optycznym.

Dla miłośników klasyki

Ostatnimi czasy do łask wracają aparaty natychmiastowe, w których proces wywoływania zdjęcia ma miejsce w samym urządzeniu. Dzięki temu kilka sekund po zrobieniu zdjęcia możesz cieszyć się fotografią na papierze. To sprawia, że tego typu aparaty to świetny gadżet imprezowy. Możesz wywołać zdjęcia od razu po zrobieniu i wręczyć je osobom, które bawią się razem z tobą.

Ze względu na koszt poszczególnych wkładów warto dopilnować, by każde zdjęcie było idealne. Dawniej każdemu wciśnięciu przycisku towarzyszył dreszczyk ekscytacji, czy fotografia będzie wyglądać tak, jak sobie tego życzymy. Teraz można zapisać zdjęcia na karcie pamięci, podejrzeć je przed drukiem i ewentualnie ponowić ujęcie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (36)