"Kompakt" lepszy niż smartfon. Zrobisz dobre zdjęcia tanim sprzętem
Przy wyborze smartfona wielu użytkownik ów zwraca uwagę przede wszystkim na jakość aparatu. Tymczasem zdjęcia ze smartfonów – oczywiście poza flagowcami – wypadają dość słabo w porównaniu do kompaktów, nie mówiąc już o bardziej zaawansowanym sprzęcie.
05.12.2018 | aktual.: 05.12.2018 16:21
Jeśli nie masz zamiaru wymieniać swojego smartfona, a mimo to chcesz robić dobrej jakości zdjęcia, mamy dla ciebie rozwiązanie. Aparat cyfrowy to niewielki wydatek, który z powodzeniem zaspokoi wymagania amatorskich fotografów. Dzięki niemu zdjęcia zrobione w nadchodzące święta będą doskonałej jakości.
Czy megapiksele mają znaczenie?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od tego, co w rzeczywistości chcesz zrobić ze zdjęciami. Z jednej strony zdjęcia oglądane na ekranie komputera muszą być na tyle dokładne, by dało się je przybliżyć i wychwycić najważniejsze detale. Z drugiej strony fotografie, które przechowujesz w rodzinnym albumie, mają wielkość 15 x 10 cm. Rozdzielczość nie ma tu tak dużego znaczenia jak nasycenie barw czy jakość zdjęcia zrobionego przy słabym świetle.
Liczy się matryca
Inaczej mówiąc, jest to element światłoczuły aparatu. Po odsłonięciu migawki na matrycę pada światło, a w ten sposób rejestruje się zdjęcie. Każda matryca składa się z światłoczułych pikseli umieszczonych obok siebie. Im większa ich liczba na takiej samej płaszczyźnie, tym muszą być mniejsze. Co za tym idzie, powstająca między nimi przestrzeń sprawia, że piksele nie wyłapują odpowiednio dużo światła, przez co mówi się, że matryca jest "ciemniejsza".
Największą bolączką smartfonowych matryc jest właśnie ich wielkość. Mała matryca to mniejsze punkty światłoczułe. Niemniej jednak nawet dobra matryca może zawodzić, jeśli jakość pozostałych komponentów jest wątpliwa. Chodzi tu między innymi o soczewki, jasność przysłony czy wreszcie odpowiednie oprogramowanie.
Cyfrówka do zdjęć nocnych
Duża matryca ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o jakość zdjęć nocnych. Większa matryca pozwala na ustawienie większej czułości ISO, co pozwala na uzyskanie jaśniejszego obrazu. Taką opcję umieszczono również w smartfonach, jednak ustawienie zbyt wysokiego ISO wiąże się z utratą jakości obrazu. Na zdjęciu pojawia się charakterystyczna mgiełka lub kaszka. Oczywiście w dobrej klasy aparatach można ustawić bardzo wysokie ISO i nie wpłynie to negatywnie na jakość obrazu. Niestety, smartfonowe aparaty nie zawsze radzą sobie ze zdjęciami nocnymi. Dlatego przed zakupem warto zerknąć na testy ISO dla danego modelu lub zdecydować się na cyfrówkę.