Sukces e-sądów

Sukces e-sądów

22.06.2010 10:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do dziś do XVI Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie, czyli e-sądu, wpłynęło 180 tys. e-pozwów, z czego 142 tys. zaopatrzono już w nakaz zapłaty - informuje "Rzeczpospolita". W 98 proc. spraw nikt się nie odwołał, wyroki nabrały mocy prawnej i nadają się do egzekucji komorniczej

  1. tys. e-pozwów rozpoznał w ciągu pięciu miesięcy działalności pierwszy i jedyny w Polsce e-sąd w Lublinie. Elektroniczna procedura przeznaczona jest dla tzw. spraw upominawczych, które wytaczają głównie dostawcy masowych usług, np. zakłady energetyczne czy operatorzy komórkowi. Chodzi w tych sprawach o należności dobrze udokumentowane, a dłużnikami są zwykle osoby fizyczne, które zazwyczaj nie kwestionują sądowego nakazu. Gdy nie ma odwołania, nabiera on skutku prawomocnego wyroku.
Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Tylko w 4 tys. spraw e-sąd nie wydał nakazów i np. oddalił pozew, umarzając postępowanie. Sprzeciwów złożono zaledwie 3229. a więc w nieco ponad 2 proc. spraw. W takich sytuacjach sprawy przekazywane są do zwykłych sądów.

Z powodu wielkiej liczby spraw w e-sądzie na nakaz trzeba czekać mniej więcej miesiąc. Docelowo może być więc niezbędny dodatkowy e-sąd (e-wydział), ale wymaga to jeszcze trochę czasu i analiz - czytamy w gazecie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)