Streżyńska o kadencji: nie wyszła tylko cyfryzacja mediów

Streżyńska o kadencji: nie wyszła tylko cyfryzacja mediów

Streżyńska o kadencji: nie wyszła tylko cyfryzacja mediów
Źródło zdjęć: © Paweł Supernak / PAP
01.02.2012 10:28

Regulator nie jest fiskusem, dla którego najważniejsze są przychody. Dla UKE ważna jest regulacja i konsumenci, którzy są jego oczkiem w głowie - powiedziała odchodząca prezes Anna Streżyńska podczas konferencji podsumowującej kadencję.

Jako jedyną rzecz, która jej się nie udała, wymienia proces cyfryzacji mediów i wybranie modelu, w którym to KRRiT decyduje o tym, który kanał telewizyjny znajdzie się na multipleksie, a nie operator tego multipleksu.

Mówiąc o najważniejszych rzeczach dla UKE, które dziać się będą po jej odejściu, wymieniła wprowadzenie odmiennych regulacji dla łączy miedzianych i światłowodowych, a dla tych ostatnich rozluźnienie reżimu regulacyjnego poprzez nieokreślanie stawek hurtowych na podstawie kosztów. Ważny będzie też nowy model określania stawek MTR oparty na kosztach i w związku z tym ich wyraźny spadek.

_ MTR-y nie do końca wiążą się z cenami detalicznymi. Operatorzy założyli swoistego rodzaju hamulce na obniżki. Dążą do stabilizacji przychodów, oferując co najwyżej więcej za tę samą cenę albo jakieś dodatkowe gadżety _ - powiedziała Streżyńska.

Prezes UKE dodała, że jesteśmy coraz bliżej regulacji kablówek, co może stać się już przy kolejnej analizie rynku 5 (BSA), która powinna się odbyć za około 2 lata. TP w niektórych miastach i gminach jest operatorem mniejszym od operatorów kablowych.

_ TP miała 50 lat na okrzepnięcie, kablówki dopiero 12, bo od takiego czasu mogą dodawać Internet do telewizji _ - powiedziała odchodząca prezes UKE.

Zdaniem Streżyńskiej, w sieciach stacjonarnych czeka nas pakietyzacja i stagnacja usług głosowych, ale rozwój VoIP.

Pytana o to, co będzie robiła po odejściu z UKE powiedziała, że ma już dość skonkretyzowane plany, ale nie chciała ich zdradzić.

_ Najpierw zamierzam wypocząć. W przyszłości chciałabym mieć równowagę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Ostatnie 6 lat było ciężkie _ - powiedziała Streżyńska dodając, że swoją przyszłość widzi tam, gdzie była przed UKE, czyli w pracy zawodowej w sektorach regulowanych (niekoniecznie telekomunikacji), recenzowaniu rynku i pracy społecznej.

Na stronach UKE opublikowany został raport zamknięcia kadencji ustępującego Prezesa UKE, Anny Streżyńskiej. Co w nim znajdziemy?

Raport zamknięcia składa się z trzech części, a znajdziemy w nim:
• informacje o aktualnym stanie rynku,
• najważniejsze informacje o kondycji UKE,
• informacje o biężąco realizowanych zadaniach oraz etapie ich wykonania, a także o innych aktywnościach prezesa UKE.

Pełną treść raportu znajduje się w linku poniżej.

Zobacz: raport zamknięcia kadencji (plik .pdf; 322 kB).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)