Strategia PTC do 2015: światłowody i telewizja

Strategia PTC do 2015: światłowody i telewizja
Źródło zdjęć: © Axel Schwenke / CC

10.11.2011 13:54

Nowa strategia PTC do 2015 roku ma zostać zatwierdzona do końca przyszłego miesiąca. Jednym z kierunków rozwoju może być infrastruktura światłowodowa, która pozwoliłaby m.in. na wprowadzenie nowoczesnych usług telewizyjnych. PTC nie wyklucza akwizycji, ale tylko tych, które zapewnią przyszłościową infrastrukturę (m.in. wspomniane światłowody) - mówi w wywiadzie dla PAP Miroslav Rakowski, prezes telekomu.

Usługi telewizyjne, ale nowoczesne, a nie w postaci obecnej, tradycyjnej telewizji symetrycznej, są mocno związane ze strategią PTC, a spółka mogłaby zacząć je oferować, gdy zdobędzie infrastrukturę światłowodową, o ile taka strategia zostanie zaakceptowana. Spółka nie jest zainteresowana usługami satelitarnymi.

Prezes PTC zapowiada, że spółka nie uchyla się od akwizycji i wejście np. w segment stacjonarny miałoby sens, ale tylko w taki, który jest przyszłościowy, czyli posiadający infrastrukturę światłowodową. PTC nie wyklucza zainteresowania np. Netią, ale tylko wtedy, gdyby cena była atrakcyjna. Szerzej Rakowski mówił o tym także w niedawnym wywiadzie dla TELEPOLIS.PL.

_ Jeżeli mówimy o drutach miedzianych, to nie jest to przyszłościowy biznes. Przyszłościowe są światłowody, ale pytanie jakim sposobem je najlepiej pozyskać i w jakim terminie. Ta dyskusja teraz się toczy. Myślę, że wszystkie telekomy zastanawiają się nad tym, tylko pytanie: w jaki sposób to zrobić _ - powiedział Rakowski.

PTC zapowiada, że będzie przyglądać się każdej spółce telekomunikacyjnej, która będzie wystawiona na sprzedaż. PTC analizowała już np. dokumenty TK Telekom, której proces sprzedaży trwa. Przyjrzy się też Exatelowi, jeśli ten będzie wystawiony na sprzedaż, natomiast Hawe może być _ w jakiś sposób _ związane z nową strategią PTC, ale prezes zaznacza, że niekoniecznie może to oznaczać chęć zakupu tej spółki.

_ Dzisiaj sieci szkieletowych jest więcej na rynku niż realnie można wykorzystać, a żeby napić się mleka nie trzeba kupować krowy. To jest temat do ogólnej dyskusji, jak ta sieć szkieletowa ma wyglądać, bo np. wszystkie nadajniki, które budujemy w ramach współpracy z Orange, albo przynajmniej większość z nich, będą miały dociągnięte światłowody, gdyż przepływ danych do sieci rdzeniowej jest bardzo ważny, żeby doprowadzić maksimum zasobów do nadajników. Będziemy dyskutować, w której części się to opłaca, a w której nie. Do niektórych elementów sieciowych nie będzie się opłacało dociągać światłowodu, bo np. warunki temu nie sprzyjają i jest za daleko - wtedy lepsza będzie radiolinia _ - powiedział Rakowski.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)