Nobel za światłowody i CCD

Nobel za światłowody i CCD

07.10.2009 01:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Charles Kao, Willard Boyle i George Smith to laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Dostali ją za osiągnięcia dotyczące wykorzystania światłowodów w komunikacji i wynalezienie półprzewodnikowego obwodu obrazującego - sensora CCD.

Kao dostał połowę nagrody, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (1,42 mln dolarów), za przełomowe prace w dziedzinie światłowodów i wykorzystania ich do optycznej transmisji danych. Bez jego osiągnięć nie byłoby dzisiaj szerokopasmowego Internetu, współczesnej telekomunikacji, telewizji na żądanie i technologii cyfrowej.

Kao został nagrodzony za prace, które prowadził w połowie lat 60. wraz ze swoim współpracownikiem. Wykazał wówczas, że światłowody nadają się do użytku w systemach telekomunikacyjnych i że za ich pomocą można z powodzeniem transmitować dane na bardzo duże odległości. Co prawda, światłowody były znane już wcześniej, jednak wykorzystywano je jedynie do celów medycznych, jako tzw. obrazowody. Miały bardzo duże tłumienie i nie nadawały się do transmisji danych, o jakiej mówimy obecnie. Dopiero Kao zaproponował takie parametry światłowodu, które nadały mu zupełnie nowe możliwości.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)