Sprzedaż komputerów w Polsce wzrasta mimo globalnego zastoju

Sprzedaż komputerów w Polsce wzrasta mimo globalnego zastoju

Sprzedaż komputerów w Polsce wzrasta mimo globalnego zastoju
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
04.08.2015 06:29, aktualizacja: 04.08.2015 08:51

International Data Corporation zanalizowało drugi kwartał sprzedażowy. Z raportu wynika, że sprzedano na świecie ok. 66 mln komputerów osobistych. To aż o 11,8% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Spadki odnotowali niemal wszyscy najwięksi producenci. Polska jednak opiera się temu trendowi.

IDC wskazuje, że Polska, Czechy i Rumunia to trzy kraje, które w 2014 roku odnotowały wzrost sprzedaży PC. Ich szacowana dynamika wyniosła odpowiednio 8, 19 oraz 24,5 proc. Według autorów opracowania progres wynikał m.in. z modernizacji sprzętów związanej z zakończeniem wsparcia technicznego dla wycofywanego z użytku środowiska Windows XP. Nie znaczy to jednak, że wprowadzenie na rynek nowego systemu Windows 1. automatycznie spowoduje podobną wymianę.

Liderem sprzedaży komputerów na rynku polskim jest Lenovo, które posiada aż 3. proc. udziałów (dane z ostatniego kwartału). Również na rynku tabletów w Polsce Lenovo radzi sobie najlepiej - posiada 30 proc. udziałów. Firma zauważa, że klienci coraz częściej sięgają po sprzętu z zakresu all-in-one umożliwiające pracę w kilku trybach.

– [Rynek] _ nadal będzie zwrócony ku urządzeniom mobilnym, a w kategorii stacjonarnych coraz więcej sprzedaży będzie generował segment All-in-One _ – sugeruje Andrzej Sowiński, dyrektor generalny polskiego oddziału Lenovo. – _ Co ciekawe, na polskim rynku również bardzo dynamicznie rozwija się sektor gamingowy, czyli komputery i urządzenia peryferyjne przeznaczone dla graczy – zarówno przenośne, jak i stacjonarne. _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)