Recesja przedłużyła czas użytkowania komputerów

Recesja przedłużyła czas użytkowania komputerów

Recesja przedłużyła czas użytkowania komputerów
Źródło zdjęć: © IDG.pl
23.12.2010 15:21

Okres użytkowania laptopów, serwerów i komputerów stacjonarnych w biurach i przedsiębiorstwach zdecydowanie wydłużył się na skutek recesji. Zmiana ta może mieć charakter stały

Okres użytkowania laptopów, serwerów i komputerów stacjonarnych w biurach i przedsiębiorstwach zdecydowanie wydłużył się na skutek recesji. Zmiana ta może mieć charakter stały - pisze tygodnik informatyczny Computerworld.

Pismo zaprezentowało wnioski z dwóch niezależnych badań dotyczących sprzętu komputerowego. Pierwszy wykonała na zlecenie firmy CDW niezależna firma badawcza Richard Day Research. W badaniu tym 110. firm odpowiadało na pytanie: "zakup jakiego produktu informatycznego zostanie odłożony w obecnym roku?". Aż 49 proc. ankietowanych wskazało na komputery PC - zarówno stacjonarne jak i laptopy. Dla porównania, we wcześniejszych badaniach 55 proc. ankietowanych wskazywało na komputery PC jako jeden z najważniejszych zakupów w kolejnym roku.

Obraz

Chociaż wyniki ankiet wskazywałyby na korzystny dla producentów trend - firmy w przyszłym roku chcą jednak kupować hardware - to zastanawiająca staje się ich elastyczność w zamówieniach i gotowość do rezygnacji z zakupu sprzętu przy jakichkolwiek trudnościach rynkowych. Raport przy tym nie ujawnia "twardych danych", dotyczących cyklu użytkowania sprzętu, ale ankietowani we wszystkich firmach stwierdzili iż czas ten się wydłużył.

Jak powiedział Computerworld Bob Houghton, prezes firmy Redemtech zajmującej się sprzedażą na rynku wtórnym oraz recyklingiem komputerów PC i serwerów - jednej największych tego typu w USA - "recesja nauczyła działy finansowe, że czas użytkowania komputerów i serwerów można przedłużać ponad okres jaki dawniej wyznaczali im informatycy i serwisanci sprzętu IT". Redemtech zlecił badania rynku dotyczące tego problemu. Jak się okazało, trend do przedłużania okresu użytkowania komputerów PC i serwerów był widoczny od kilku lat, ale recesja spowodowała jego nasilenie.

Istotne były zwłaszcza wyniki badań dotyczących laptopów. Producenci zwykle przyjmowali, iż w firmach wymienia się je co trzy lata. Tymczasem z badań wynikło, że wymiany co trzy lata dokonuje jedynie około 4. proc. firm, podczas gdy 30 proc. firm czyni to co cztery lata, a 20 proc. firm - co pięć lat. Zgadza się to z wynikami badań firm analitycznych IDC dla Zachodniej Europy i PMR dla Europy Środkowej. W obu badaniach czas użytkowania laptopów określono na 4-5 lat.

Jeśli chodzi o komputery stacjonarne, to 3. proc. ankietowanych wymienia je co cztery lata, a następne 30 proc. - co pięć lub więcej lat. Dla Europy Środkowej i Europy Zachodniej te wartości są podobne - stacjonarnych komputerów PC zwykle używa się około 5-6 lat.

W przypadku serwerów, aż 60,5 proc. ankietowanych używa ich przez ponad pięć lat.

John Spooner, analityk z Technology Business Research, zwraca uwagę, że wydłużenie cyklu użytkowania komputerów najlepiej widać na laptopach, których czas pracy przedłuża się z trzechy do czterech lub pięciu lat. Większość użytkowników firmowych, zwłaszcza w globalnych korporacjach - jego zdaniem - myśli o sztywnym cyklu czteroletnim od zakupu do wymiany. "Jakość sprzętu nie jest na tyle dobra, aby można go dłużej używać" - dodaje.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)