Sprawdź, czy Twój komputer Ci szkodzi!

Sprawdź, czy Twój komputer Ci szkodzi!

01.10.2007 16:30

Czy wiecie, że praca przy komputerze może być przyczyną impotencji? W skrajnych przypadkach - tak! Zazwyczaj kończy się "jedynie" na wysychaniu rogówki, zaburzeniach wzroku, drętwieniu barków, bólu nadgarstków, mrowieniu w dłoniach, zaburzenia krążenia... Problem polega na tym, że wiele osób nie wie, jak "zdrowo" korzystać z komputera - tzn. jak siedzieć, jak ustawić monitor itp. Dlatego też zapraszamy Was do wzięcia udziału w ankiecie "Ergonomia pracy w biurze". Jest ona elementem ogólnopolskiej kampanii informacyjnej, której celem jest poprawa warunków, komfortu oraz wydajności pracy.

_ "Konsekwencją długotrwałej pracy w jednej pozycji jest niekorzystne obciążenie kręgosłupa i mięśni tułowia. Brak aktywności fizycznej powoduje również spowolnienie krążenia i spłycenie oddechu, które skutkuje niedotlenieniem oraz zmniejszeniem wydolności fizycznej i umysłowej" _ - tłumaczy dr Anna Bielakowska, specjalista medycyny pracy w przychodni LUXMED.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że spędzając po kilka godzin dziennie przed komputerem narażeni jesteśmy na tzw. syndrom RSI. Typowym komputerowym schorzeniem jest też zespół cieśni nadgarstka. To nie wszystko - osobom długo pracującym przed monitorem zagraża także tzw. syndrom Sicca ( zmniejszenie częstotliwość ruchu powiek, co prowadzi do wysychania rogówki i w efekcie nawet do upośledzenia wzroku ).

Problemom tym poświęcona jest ogólnopolska akcja informacyjna ErgoTest, zorganizowana przez firmę Fellowes, Centralny Instytut Ochrony Pracy, Polskie Stowarzyszenie Pracowników Służby BHP oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi. Patronem medycznym akcji jest firma LUX MED.

Celem akcji jest poprawa warunków, komfortu oraz wydajności pracy - zaś jednym z najważniejszych jej elementów jest ankieta, dotycząca właśnie warunków pracy. Składa się ona z 25 pytań i jest dostępna w naszym serwisie - pod adresem *http://Ergotest.idg.pl *.

Po wypełnieniu ankiety użytkownikowi wyświetlone zostaną szczegółowe informacje na temat ergonomii jest środowiska pracy - przedstawione zostaną zagrażające mu schorzenia, a także porady, umożliwiające rozwiązanie problemu. Ankietowany będzie także mógł dowiedzieć się, czy jego pracodawca pozostaje w zgodzie z polskim prawem dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy.

Osobom zainteresowanym tą tematykę polecamy również artykuł "Komputer albo zdrowie - wybór należy do Ciebie" - http://www.pcworld.pl/news/73588.html, w którym omówiliśmy najpopularniejsze schorzenia związane z korzystaniem z komputera oraz przedstawiliśmy szereg aplikacji, pomagających w zachowaniu prawidłowej postawy, przerywaniu pracy itp. Podstawowe zasady ergonomii użytkowania komputera znajdziecie także w tekście "Komputer zabija... powoli" - http://www.pcworld.pl/news/91210.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)