Jak sprawdzić, czy twój nowy komputer jest wadliwy?

Jak sprawdzić, czy twój nowy komputer jest wadliwy?
Źródło zdjęć: © heise-online.pl

04.02.2011 14:46, aktual.: 07.02.2011 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To czy w pececie lub notebooku zainstalowany jest chipset, którego porty SATA II są zagrożone awarią, można łatwo ustalić: problemem dotknięte są wszystkie chipsety z serii 6 (Cougar Point), steppingu B2. Ni mniej, ni więcej oznacza to, że wszystkie chipsety dla procesorów Core i serii 2000 są wadliwe. Należą więc do nich: P67, H67, HM67, HM65 oraz nadchodzące H61, B65, Q67, QM67 i QS67.

Niedawno Intel przyznał oficjalnie, że cała seria jego chipsetów montowanych w najnowszych płytach głównych jest wadliwa. Wada dotyczy obsługi portów SATA II i potencjalnie może stanowić spory problem dla właścicieli komputerów wyposażonych w nowe procesory Core. Część firm wymienia płyty główne, część całe komputery. To czy w pececie lub notebooku zainstalowany jest chipset, którego porty SATA II są zagrożone awarią, można łatwo ustalić: problemem dotknięte są wszystkie chipsety z serii 6 (Cougar Point), steppingu B2. Ni mniej, ni więcej oznacza to, że wszystkie chipsety dla procesorów Core i serii 2000 są wadliwe. Należą więc do nich: P67, H67, HM67, HM65 oraz nadchodzące H61, B65, Q67, QM67 i QS67.

Intel opublikował na stronie internetowej wyjaśnienia dla posiadaczy komputerów z chipsetami potencjalnie obarczonymi błędem, a także umieścił tam listę dotychczas wyprodukowanych procesorów Sandy Bridge.

Obraz
© W windowsowej linii poleceń identyfikatory urządzeń PCI-ID można uzyskać za pomocą WMI (fot. heise-online.pl)

Dane o steppingu chipsetu można uzyskać pod Windows w linii poleceń (cmd.exe), korzystając z mechanizmu Windows Management Instrumentation (WMI)
– choć informacja ta w tym wypadku nie jest podawana bezpośrednio. Ciąg rozkazów "wmic idecontroller get deviceid" dostarcza identyfikator PCI (PCI-ID) znajdującego się w chipsecie kontrolera dysku twardego, o ile w systemie nie ma wbudowanych dodatkowych kontrolerów IDE lub SATA. Intel ma identyfikator producenta PCI-Vendor-ID ("VEN") o wartości 8086, zaś wchodzące w grę ID urządzeń Device-ID ("DEV") kontrolerów SATA znajdziemy w dokumencie Specification Update dla chipsetów z serii 6 (324646-001)
. Typowy dla steppingu B2 jest identyfikator
wersji Revision-ID o wartości "04".

Aby uprościć czytelnikom poszukiwania przygotowaliśmy specjalny plik wsadowy heisetest.bat, który można pobrać stąd. Pod Windows może on być wykonany przez dwukrotne kliknięcie myszą. Skrypt nie wyświetla informacji czy określone porty są w użyciu lub też czy mamy do czynienia z defektem. Ustala on jedynie, czy w komputerze zainstalowany jest chipset z serii 6 ze steppingiem B2. Użytkownicy Linuksa mogą znaleźć identyfikatory PCI komponentów sprzętowych za pomocą programu lspci.

Sposób postępowania w sytuacji, gdy komputer jest zagrożony zależy od konkretnego producenta. Jasne jest jednak, że ewentualna wymiana wadliwych komponentów będzie mogła nastąpić dopiero za kilka tygodni, gdyż Intel musi najpierw wyprodukować nowe chipsety, które z kolei będą musiały zostać zainstalowane na płytach głównych, zanim zostaną wysłane do Europy.

W celu dokładniejszej analizy problemu poszukujemy płyt głównych, kompletnych pecetów lub notebooków z chipsetami z serii 6, w których rzeczywiście występuje opisany przez Intela problem. Jeśli posiadają Państwo system, w którym występują awarie lub niskie wartości transferu danych w którymś z napędów podłączonych do portu SATA II, prosimy o wiadomość pocztą elektroniczną.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)